Sokağa Çıkma Yasağını Delenler İçin İtiraz Noktası

Sokağa Çıkma Yasağını Delenler İçin İtiraz Noktası

Bayram nedeniyle 4 günlük sokağa çıkma yasağının uygulandığı şu günlerde ceza yiyenler itirazın yollarını araştırıyor.

Ne Kadar Ceza Kesiliyor?

23-26 Mayıs tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağında son bir günün içine girildi. Vatandaşlar sokağa çıkmamak için azami gayret gösterdi ve istenilen sakin tablo sağlandı. Ancak yine de sokağa çıkan vatandaşlar oldu ve denetimlerden kaçamadı. Polis ya da jandarma denetimine takılanlara ceza kesildi. Örneğin Manisa Valiliği bayramın ilk günü sokağa çıkan 341 vatandaşa toplam 540 bin lira ceza kesildiğini açıklamıştı. Balıkesir’de ise 468 araca 258 bin lira ceza kesilmiştir. 40 araç ise trafikten men edilmiştir.

Sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. Maddesi kapsamında sokağa çıkma yasağını ihlalden 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Bu cezaya muhatap kalanlar itirazın yollarını arıyor. 

15 Gün İçinde İtiraz Edilmeli

Cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde o yerdeki sulh ceza hakimliğine itiraz etmek mümkündür. Ceza ilgililerin yüzüne karşı kesildiğinden tebliğ tarihi cezanın kesildiği günü ifade eder. İtiraz yapıldıktan sonra incelenecektir ve itirazın soncu ilgiliye tebliğ edilecektir. İtiraz edilmiş olması cezanın ödenme süresini ertelemeyecektir. İtiraz sonucu beklenirken ceza ödenmediği takdirde faiz işleyecektir.

Vatandaşlar sokağa çıkma yasağını delmekten ötürü ceza kesilip kesilmediğini herhangi bir ekrandan sorgulayamamaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.