Sonbaharda Korkulan Olacak Mı?

Sonbaharda Korkulan Olacak Mı?
Sonbaharda Korkulan Olacak Mı?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu konu ile ilgili olarak dünya genelinde farklı görüşler bulunuyor. Bu görüşlerin ilki ve en çok dillendirileni ise oldukça korkutucu görünüyor. Bu iddialara göre havaların tekrar soğuması ve artan grip vakaları ile birlikte mutasyon geçiren corona virüsün yayılma hızını ve öldürme etkisin arttıracağı iddia ediliyor. Buna göre virüsün şuana göre 4 kat daha hızlı yayılacağı ve öldürücü etkiye sahip olacağım ifade ediliyor. Böyle bir durumda dünya ekonomilerinin çok büyük bir yara alınacağı ifade ediliyor.

Bunu savunanların temel göstergesi ise dünya tarihinde büyük ölümlere yol açmış tüm salgınların ikinci dalgasının çok daha ölümcül olması gösteriliyor. 1918 İspanyol garibinden ölen kişi sayısının 40 ile 100 milyon arasında olduğu belirtiliyor. Ve bu ölümlerin yüzde 85’inin ikinci dalgada gerçekleştiği uyarısı yapılıyor. Eğer bu kötü tahmin gerçekleşirse ikinci dalga ile birlikte vaka sayısının 70 milyonu geçmesi, ölüm sayısının ise 4 milyona dayanmasından endişe duyuluyor.

Bağışıklık Kazanılıyor İddiası

Bazı bilim adamları ise virüs nedeniyle dünya genelinde 2 milyara yakın insanın bu virüsü kaptığını ve çok büyük bir bölümünün hafif bir şekilde atlattığını ifade ediyor. Süreçte bağışıklığın virüse karşı giderek arttığı ve ikinci dalga beklentilerinin yersiz olduğunu ifade ediyor. Bu bilim adamlarına göre ikinci dalga gelse bile etkisi çok daha zayıf ve kısa süreli olacağını ön görüyor. Ayrıca dünya genelinde aşı çalışmalarının oldukça başarılı olduğu ve kış gelmeden aşının kullanılabileceği ifade ediliyor.

Fakat elde ki veriler ilk görüşü daha çok destekliyor. Bunun nedeni ise bazı kişilerde virüsün tekrar görülmesi ve mutasyonun virüsün yaşama süresini daha da arttırdığı ifade ediliyor. Ayrıca insanların bağışıklık kazanarak bu virüsü yeneceği düşüncesinin hem yanlış olduğu hem de insanların önlem alması noktasında olumsuz etkileyeceği yorumları yapılıyor. Birçok ülkenin daha şimdiden maske ve tıbbı maske stoku yapmaya başlaması ise riskin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Sonbaharda Korkulan Olacak Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın