Sosyal Medyadan Patronu Eleştiren İşçiye İyi Haber

Sosyal Medyadan Patronu Eleştiren İşçiye İyi Haber

Kişisel sosyal medya hesabından patronunu eleştiren ve bu nedenle de işten çıkarılan işçiye Yargıtay’dan iyi haber geldi.

Eleştiri Sınırlarında Kalmıştır

Bir işçi çalıştığı firmanın yanında bulunan firmanın personellerine yardım yaptığını görmesi üzerine sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı. Yaptığı paylaşımda biz bu kadar aşağılanacak ne yaptık ifadeleri kullanan işçi işveren tarafından kovuldu. Bunun üzerine işçi mahkemeye dava açtı. İlk derece mahkemesinden istediği kararı almayı başaran işçi işverenin davayı istinafa götürmesi sonucu yeniden haksız bulundu. Ancak pes etmeyen işçi konuyu Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay ise yaptığı inceleme neticesinde işçiyi haklı buldu ve işe iade kararı verdi.

Yargıtay’ın kararında yapılan paylaşımın eleştiri sınırlarında kaldığı ifade edilmiştir. Sataşma ve hakaret içermeyen bu paylaşımın işten atılma sebebi sayılmayacağı karara bağlanmış oldu. Böylelikle Yargıtay sosyal medya paylaşımlarının değerlendirmeye alınacağını bir kez daha ifade etmiş oldu. Ayrıca sataşma ve hakaret sınırlarının belirlenmesi açısından da bu karar önem arz etmektedir.

Aynı durumda olan işçiler açısından da bu karar emsal niteliği taşıyacaktır. Zira ilk derece mahkemeleri karar verirken Yargıtay’ın değerlendirmelerini göz önünde bulundurmak zorundadır. Yargıtay’ın bu kararı bir kez daha işçilerin lehine yapılan değerlendirmelere örnek olmuştur. Ancak yapılacak eleştirinin hakaret ve sataşma boyutlarına ulaşması durumunda Yargıtay da işçi lehine bir karar vermeyecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.