Şubat Enflasyonu Açıklandı! Memurlara Enflasyon Farkına Az Kaldı

Şubat Enflasyonu Açıklandı! Memurlara Enflasyon Farkına Az Kaldı

2021 yılı enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. TÜİK verilerine göre enflasyon 2021 yılı Şubat ayında da artışını sürdürdü. Peki memurlar ve emekliler için enflasyon farkı zammında durum ne işte detaylar.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2021 yılı ikinci ay verileri de geldi. Şubat ayı enflasyon rakamları da belli oldu. Ocak ayında 

yüzde 1.68 olarak açıklanan enflasyon rakamları Şubat ayında 0.91 olarak gerçekleşti. 2 aylık veriler toplamında enflasyon yüzde 2.60 olarak gerçekleşmiş durumda.

Enflasyon Zammı

Memur ve emeklileri için enflasyonu aşan rakamlar doğrultusunda da bir sonraki 6 aylık dönemde "enflasyon farkı zammı" verilmektedir. Bu kapsamda 2 aylık verilere göre memurlar Temmuz ayı için enflasyon zammına çok yakın. % 3 rakamını geçecek her oran memurlara zam olarak yansıyacak. Önümüzde 4 aylık süre daha var.

Toplu Sözleşmedeki Zam Oranları

Memur ve emeklileri 2020 yılı için 6'şar aylık periyotlarda yüzde 4 zam alırken, 2021 yılı için de her altı ay için yüzde 3'er zam alacak. 6'şar aylık dönemde de enflasyonu geçmesi durumunda "enflasyon farkı zammı" verilecek.

Bu kapsamda 2021 yılı Ocak ve Şubat ayları toplamı % 2.60 olmuş durumda. Bir sonraki ay memurlar için enflasyon farkı oluşması beklenmektedir. Geriye Kalan Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak artı veya eksi yönlü enflasyon rakamlarına göre de Temmuz 2021'de verilecek zam kesinleşecek.

2021 Temmuz ayında % 3 toplu sözleşme zammının yanında enflasyon farkı zammı ile birlikte net rakamlar kesinleşecek.

Memur Alımı internet sitesi olarak gelişmeleri takip edip memur zammına dair detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.