Tazminatın Belirlenmesinde Bordro Değil Gerçek Maaş Esas Alınır

Tazminatın Belirlenmesinde Bordro Değil Gerçek Maaş Esas Alınır
Tazminatın Belirlenmesinde Bordro Değil Gerçek Maaş Esas Alınır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bordrolar Gerçek Maaşı Yansıtmayabiliyor

İşyerinde bir iş kazası geçiren çalışan bunun karşılığında işverene maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davaya bakan ilk derece mahkemesi ise davayı kısmen kabul ederek tazminat ödenmesine karar verdi. Ancak davada işçinin gerçek ücretinin belirlenmesinin tereddütsüz bir şekilde yerine getirilmediği Yargıtay tarafından tespit edildi. Ayrıca işçinin sendika üyesi olup olmadığı da araştırılmayan hususlar arasında yer aldı.

Yargıtay, maaş bordrolarında gerçek tutarların belirtilmediğini de kararında belirtti. Bu nedenle işçinin aldığı net maaşının tespiti için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. İlgili meslek kuruluşlarına, tanıklara, bakanlıklara bu konuda danışmak ve tereddütsüz bir şekilde ücreti tespit etmek mahkemelerin görevidir. Ancak somut olayda asgari ücretin 3,75 katı üzerinden yapılan hesaplama Yargıtay tarafından doğru bulunmadı.

Yargıtay tarafından verilen bu karar diğer işçiler açısından da emsal teşkil edecek bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle haklarının bir kısmı gasp edilen işçilerin hakları güvence altına alınabilecektir. Ayrıca bu tür bir durumun muhatabı olan işçilerin SGK’ya başvurarak haklarını aramaları da mümkündür. Ancak çoğu işçi işten çıkarılma korkusu nedeniyle bu duruma karşı herhangi bir adım atamamaktadır. Fakat bu da ileride hak kayıplarına neden olacaktır.

Tazminatın Belirlenmesinde Bordro Değil Gerçek Maaş Esas Alınır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın