Tazminatın Belirlenmesinde Bordro Değil Gerçek Maaş Esas Alınır

Tazminatın Belirlenmesinde Bordro Değil Gerçek Maaş Esas Alınır

İş kazası geçiren bir işçinin mahkemeden talep ettiği tazminatın bordro üzerinden değil gerçek maaş üzerinden değerlendirilmesi gerektiği Yargıtay tarafından karara bağlandı.

Bordrolar Gerçek Maaşı Yansıtmayabiliyor

İşyerinde bir iş kazası geçiren çalışan bunun karşılığında işverene maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davaya bakan ilk derece mahkemesi ise davayı kısmen kabul ederek tazminat ödenmesine karar verdi. Ancak davada işçinin gerçek ücretinin belirlenmesinin tereddütsüz bir şekilde yerine getirilmediği Yargıtay tarafından tespit edildi. Ayrıca işçinin sendika üyesi olup olmadığı da araştırılmayan hususlar arasında yer aldı.

Yargıtay, maaş bordrolarında gerçek tutarların belirtilmediğini de kararında belirtti. Bu nedenle işçinin aldığı net maaşının tespiti için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. İlgili meslek kuruluşlarına, tanıklara, bakanlıklara bu konuda danışmak ve tereddütsüz bir şekilde ücreti tespit etmek mahkemelerin görevidir. Ancak somut olayda asgari ücretin 3,75 katı üzerinden yapılan hesaplama Yargıtay tarafından doğru bulunmadı.

Yargıtay tarafından verilen bu karar diğer işçiler açısından da emsal teşkil edecek bir niteliğe sahiptir. Bu nedenle haklarının bir kısmı gasp edilen işçilerin hakları güvence altına alınabilecektir. Ayrıca bu tür bir durumun muhatabı olan işçilerin SGK’ya başvurarak haklarını aramaları da mümkündür. Ancak çoğu işçi işten çıkarılma korkusu nedeniyle bu duruma karşı herhangi bir adım atamamaktadır. Fakat bu da ileride hak kayıplarına neden olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.