Tedviren Görevlendirme Nedir? Memura Yararı

Tedviren Görevlendirme Nedir? Memura Yararı

Yasal dayanağı olmasa da uygulamada yapılan tedviren görevlendirme ile memurlar bu görevden kaynaklı bazı mali haklardan yararlanabilecektir.

Tedviren Görevlendirme Nedir?

Asil memur ya da vekil memur olarak atanmak için şartları sağlamayan kişilerin geçici olarak o görevi yürütmesi tedviren görevlendirme olmaktadır. Bu görevlendirmenin herhangi bir yasal dayanağı yoktur ancak ihtiyacı giderebilmek adına uygulamada yapılmaktadır.

99 Seri Numaralı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği ile tedviren görevlendirmeden bahsedilmiştir. Asil olarak atanmak için gerekli niteliklere sahip vekil memur bulunamıyorsa, hizmetlerin aksamaması için tedviren görevlendirme yapılır.

Bir görev boşalmışsa öncelikli olarak yardımcılar yoksa asiller yerine getirecektir. Asil yoksa bu şartları sağlayan vekil görevlendirilir. Ancak vekil de yoksa aranan şartlara en yakın şartlara sahip olan personel tedviren görevlendirilecektir.

Eğer bir görevi yapacak asil ya da vekil yoksa tedviren atama yapılacaktır. Önceleri uygulama alanı olsa da şimdilerde niteliklere haiz personel bulunduğu için uygulama alanı neredeyse kalmamıştır. 

Kazanımları Nelerdir?

Kanuna göre asilde aranan şartları sağlamamasına rağmen o görevi yürüten personellere, o görevden kaynaklanan herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Ancak memur fiilen yerine getirdiği görevden kaynaklı mali hakları almak için dava açtığında, yargı mercilerinden çıkan kararlara göre ödeme yapılabilmektedir. Tedviren görevlendirmenin bunun dışında bir kazanımı olmayacaktır. Memur sadece diğer bir görevi yerine getirdiği için deneyim kazanmış olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.