THY’den İşçi Ücretlerinde Büyük İndirim

THY’den İşçi Ücretlerinde Büyük İndirim

Corona virüs pandemisi nedeniyle maddi anlamda oldukça zor günler yaşayan THY yönetimi ile Hava –İş Sendikası arasında yapılan anlaşma ile işçi ücretlerinde indirime gedildi.

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası, corona virüs pandemisinin THY üzerindeki etkileri nedeniyle çalışanların ücret ve diğer ödemelerinden 2021 sonuna kadar kesinti yapılması konusunda uzun süren müzakereler sonrasında anlaşmaya varıldı. Fakat imzalanan protokolün detaylarının belli olması ile birlikte çalışanların akıllarında bazı soruların meydana geldiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan birkaç gün önce taraflar arasında yaşanan anlaşmazlıkların son bulması ve anlaşmanın sağlanması amacıyla THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ı kabul etmişti. Bu görüşmenin ardından THY ile Hava-İş arasında önceki gün “Ücret Düzenleme Protokolü” anlaşmasına varıldı. Bu anlaşma ile birlikte toplu iş sözleşmesinde değişiklik gerçekleştirilmiş oldu. Hava-İş yapılan bu değişikliği “26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin Covid-19 Küresel Salgın Şartlarına Uyarlanması” olarak üyelerini n bilgisi ne sunduğu görülüyor. 

Kıdemden Kesinti Yapılacak

Taraflar arasında yapılan “Ücret Düzenleme Protokolü” ile birlikte, 1 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, pilotların da aralarında bulunduğu kokpit personelinin ücretlerinden yüzde 50, kabin personelinin ücretlerinden yüzde 35, yer personelinin ücretlerinden yüzde 30 kesinti yapılmasına karar verildi. Gelecek ödeme dönemine kadar ücret ve ödemeler yeniden belirleneceği bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca varılan protokol ile birlikte Kıdem ücreti üzerinden de yüzde 30 kesinti yapılması konusunda tarafların anlaştığı görülüyor. Buna göre ücret ve diğer ödeme kalemlerine yüzde 1 ek zam verilmesine dair karar anlaşma sonuna kadar uygulanmayacak. Yapılan protokolde evlenme, doğum, ölüm yardımları, sosyal yardım, kreş yardımı, tazminatlar ve primler gibi diğer ödemelerde değişiklik yapılmadığı görülüyor. Bu ödemeler Toplu İş Sözleşmesi anlaşmasında ki gibi devam edecek.

6 Ayda Bir Görüşme

Yapılan protokolde tarafların 6 aylık dönemlerde ara görüşmeler ve değerlendirmeler yapacağı ifadesi yer alıyor. Hava-İş, yapılan protokol ile ilgili yaptığı paylaşımda, “istihdamın korunmasının birinci önceliğimiz olduğu hususu işverene iletilmiş bu konuda taraflar arasında mutabakat sağlanmıştır” diyerek işten çıkarma yapılmayacağını iddia ediyor. Ancak protokolde işten çıkarma yapılmayacağına dair hiçbir hüküm yer almaması akıllarda büyük bir karmaşa ve soru işareti yaratıyor. THY tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklamanın yapılması talep ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.