Türkiye Uzay Çalışmaları İçin İlk Adımı Attı

Türkiye Uzay Çalışmaları İçin İlk Adımı Attı
Türkiye Uzay Çalışmaları İçin İlk Adımı Attı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ODTÜ Çalışmalar Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Türkiye’nin ilk parçacık radyasyonu test altyapısının kurulumu yapıldı. Uzaya gönderilecek olan uydular gönderilmeden önce bu test merkezinde testlerden geçirilecektir. Uyduların radyasyon ortamına dayanıklılığı test edilerek uzaydaki dayanıklılık belirlenecektir. Uzayda karşılaşılacak olan parçacık radyasyonları bu şekilde belirlenebilecektir. 

Proje, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Hızlandırıcı Tesisi kullanımı ile geliştirildi. Türkiye’nin ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı olma özelliği taşıyan proje, ODTÜ İVME-R’nin (Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi) çalışmaları ile hayata geçirilmiştir. 

Uzay Çalışmaları İçin İlk Adım

Uzay ortamındaki radyasyon nedeniyle uyduların ömürleri kısalmakta ve hatta tamamen kapsam dışı kalma riski vardır. işte bu risk yapılan proje sayesinde bertaraf edilecektir. proje tamamen milli ve yerli imkanlarla geliştirilmiştir. Proje Avrupa Uzay Ajansı (ESA) standartlarına göre test edilecektir. 

Bundan sonra yapılacak olan çalışmalar ile Yerli Radyasyon Monitörü geliştirilmesi hedefleniyor. Radyasyona ilişkin olarak elde edilen veriler bu monitör üzerinden takip edilebilecektir.

Yani bu iki proje birbirinin tamamlayıcısı olacaktır. bu sebeple çalışmalar hızlandırılarak devam etmektedir. ODTÜ-Saçılmalı Demet Hattı’nın kurulumu tamamlanmıştır ve yakında açılışı yapılacaktır. Açılış yapıldıktan sonra çalışmaya başlayan tesis ile uzay çalışmaları artık yerli olarak yapılmaya başlanabilecektir.

Türkiye Uzay Çalışmaları İçin İlk Adımı Attı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın