Türkiye Uzay Çalışmaları İçin İlk Adımı Attı

Türkiye Uzay Çalışmaları İçin İlk Adımı Attı

Türkiye’nin uzay çalışmalarında dış bağımlılığını azaltmak için ilk parçacık radyasyonu test altyapısı göreve başlayacak.

ODTÜ Çalışmalar Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Türkiye’nin ilk parçacık radyasyonu test altyapısının kurulumu yapıldı. Uzaya gönderilecek olan uydular gönderilmeden önce bu test merkezinde testlerden geçirilecektir. Uyduların radyasyon ortamına dayanıklılığı test edilerek uzaydaki dayanıklılık belirlenecektir. Uzayda karşılaşılacak olan parçacık radyasyonları bu şekilde belirlenebilecektir. 

Proje, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Hızlandırıcı Tesisi kullanımı ile geliştirildi. Türkiye'nin ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı olma özelliği taşıyan proje, ODTÜ İVME-R'nin (Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi) çalışmaları ile hayata geçirilmiştir. 

Uzay Çalışmaları İçin İlk Adım

Uzay ortamındaki radyasyon nedeniyle uyduların ömürleri kısalmakta ve hatta tamamen kapsam dışı kalma riski vardır. işte bu risk yapılan proje sayesinde bertaraf edilecektir. proje tamamen milli ve yerli imkanlarla geliştirilmiştir. Proje Avrupa Uzay Ajansı (ESA) standartlarına göre test edilecektir. 

Bundan sonra yapılacak olan çalışmalar ile Yerli Radyasyon Monitörü geliştirilmesi hedefleniyor. Radyasyona ilişkin olarak elde edilen veriler bu monitör üzerinden takip edilebilecektir.

Yani bu iki proje birbirinin tamamlayıcısı olacaktır. bu sebeple çalışmalar hızlandırılarak devam etmektedir. ODTÜ-Saçılmalı Demet Hattı'nın kurulumu tamamlanmıştır ve yakında açılışı yapılacaktır. Açılış yapıldıktan sonra çalışmaya başlayan tesis ile uzay çalışmaları artık yerli olarak yapılmaya başlanabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.