Türkiye’de İlk Kez Endoskopik Kalp Ameliyatı Gerçekleştirildi

Türkiye’de İlk Kez Endoskopik Kalp Ameliyatı Gerçekleştirildi
Türkiye’de İlk Kez Endoskopik Kalp Ameliyatı Gerçekleştirildi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Kez Yapıldı

Kalp rahatsızlığı olanların en büyük sakıncalarının başında göğüslerinde açılacak yarık ve dikiş izleri gelmektedir. Pek çok hasta korktuğu için bu ameliyatlara mesafeli yaklaşmakta ve kapalı ameliyatları tercih etmektedirler. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi de hastaların bu korkularını yenmek ve ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için daha önce Türkiye’de yapılmayan endoskopik kalp ameliyatını uyguladı. Geçtiğimiz hafta 3 hastaya başarılı şekilde bu yöntemle ameliyat yapıldı. Hastalar kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebildi.

Kalp damar cerrahisi bölümünde görev yapan Profesör Doktor İbrahim Kara da bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kara, Türkiye’deki kalp ameliyatlarının kaburgaların kırılması suretiyle gerçekleştirildiğini ifade etti. Ancak kendilerinin gerçekleştirdiği endoskopik yöntem sayesinde sadece 3 delik açılarak kapalı ameliyat gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. bu da hastanın daha az zararla ameliyat masasından kalkması ve kısa sürede normal yaşantısına dönmesi anlamına geliyor.

Endoskopik kalp ameliyatı yöntemi zaman içerisinde Türkiye’de de yayılmaya başlayacaktır. Böylelikle kalp rahatsızlıklarından hayatını kaybedenlerin oranında da azalma olacak ya da bu hastalığa karşı daha uzun yıllar boyunca mücadele edebilmek mümkün olacaktır. kalp cerrahı olan diğer doktorların da bu konuda eğitim almaları sağlanarak ameliyatı yaygınlaştırma yoluna zamanla gidilecektir.

Türkiye’de İlk Kez Endoskopik Kalp Ameliyatı Gerçekleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın