TÜSEB İle Nitelikli Personele Yüksek Ücret Dönemi

TÜSEB İle Nitelikli Personele Yüksek Ücret Dönemi

TÜBİTAK benzeri bir yapılanmaya sahip olan TÜSEB ile kalifiye personellere daha yüksek ücret ödemesi yapılması planlanıyor.

27 Bin Liraya Varan Maaşlar

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kanunu’nda yapılan yeni bir değişiklik ile kalifiye personelin daha yüksek ücret alınmasına imkan tanındı. Bu sayede ister devlet isterse de özel üniversitelerde görev yapan öğretim elemanları aynı zamanda TÜSEB’de görev alabilecek ve toplam maaşları 27 bin liraya kadar çıkabilecek. Bu sayede kalifiye personel teşvik edilecek ve diğer personellerin de kendilerini geliştirmelerinin önü açılmış olacak.

TÜSEB sayesinde hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki nitelikli personellerimiz araştırma merkezinde görev alabilecek. Bu sayede araştırmaların kalitesinde de artış sağlanması bekleniyor. TÜSEB için getirilen bu yeni formülün diğer tüm kamu kurumlarında da uygulanması isteniyor. Zira ancak bu sayede kamu personellerinin kendilerini geliştirmeleri mümkün olacaktır. Örneğin yabancı dil tazminatlarının artırılması, lisansüstü eğitimlerin teşvik edilmesi ve bariz bir ücret farkının oluşması gibi tedbirler pek ala alınabilir.

Türk kamu personeli rejiminde yıllardır süregelen problemlerin başında ücret ve performans ikilisi yer almaktadır. Her ne kadar eşit işe eşit ücret ilkesi benimsenmiş olsa da uygulamada çeşitli sorunlar ile karşılaşılmaya devam edilmektedir. Bu konuda daha yapıcı çözümlerin geliştirilmesi ve biran evvel uygulamaya sokulması gerekmektedir. Aksi takdirde personellerin kendilerini geliştirmelerine lüzum kalmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.