TYT’de Sınav Süresi Uzarken Baraj Puanı Düştü

TYT’de Sınav Süresi Uzarken Baraj Puanı Düştü

Koronavirüs ile mücadelede normalleşmeye girilmesi ile birlikte Yükseköğretim Kurulu da TYT sınavının tarihini geri çekti.

Müfredat Kısaltıldı

Koronavirüs ortaya çıkmadan evvel YKS sınavı için ilan edilen tarih 21-22 Haziran’dı. Ancak virüsün ortaya çıkmasının ardından sınav tarihleri Temmuz ayının sonuna ertelenmişti. Fakat YÖK tarafından yapılan son açıklamada mücadelede yaşanan gelişmeler doğrultusunda normalleşme sürecine girildiği ifade edildi. Bu nedenle sınavın 27-28 Haziran tarihlerinde yapılmasına karar verildi. Yani olağan dönemdeki tarih sadece 1 hafta öne çekilmiş oldu.

Bu sene yapılan sınava özel olmak üzere 12. Sınıfın ikinci dönem müfredatının tamamı kapsamdan çıkarıldı. İkinci dönemin neredeyse tamamına yakını uzaktan eğitimle işlendiği için öğrencilerin istenen verimi alamadığı düşüncesi ile konular sınav müfredatından çıkarıldı. 

Sınav Süresi Uzatıldı

Yalnızca bu sene yapılacak olan TYT için sınav süresi 30 dakika daha uzatıldı. Normalde 135 dakika olan süre bu sene 165 dakika olarak uygulanacaktır. Sınav yapılırken koruyucu önlemler alınacak ve öğrenciler sınava maske ile girecektir. İşte bu durumun yaşanacağı zaman kaybı, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar ek süre verilerek telafi edilmek istenmiştir.

Lisans puanı ile yerleştirmelerde uygulanan 180 barajı, yalnızca bu yıla özel olarak 170’e çekilmiştir. Böylece çok daha fazla öğrencinin yerleşmesi amaçlanmaktadır. Yapılan değişiklikler ile korona nedeniyle yaşanan sürecin öğrenciler için dezavantaja dönüşmesi önlenmek istemiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.