Ücretli Öğretmenler Çözüm Bekliyor

Ücretli Öğretmenler Çözüm Bekliyor

MEB Bakanı Selçuk, ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri sorunu için mevzuatta mümkün görünmediğini ancak ilerleyen dönemlerde açıklama yapılacağını söyledi.

Ücretli Öğretmenler Ücretsiz Kaldı

Ücretli öğretmenler girdikleri ders saatleri karşılığında ücret almaktadır. Yani maaşları olmayıp sadece ek ders ücretlerinden oluşan ücreti almaktadırlar. Şu anda fiilen eğitim devam etmediği için ücretli öğretmenler hiçbir ücret alamamaktadır. Tamamen gelirden yoksun olan öğretmenler ödemelerini yapamayacak ve hatta evlerini geçindiremeyeceklerdir. Bu nedenle MEB Bakanı Ziya Selçuk’a ücretli öğretmenlerin durumu soruldu.

Bakan Selçuk, ücretli öğretmenlerin sadece girdikleri ders karşılığı ücret aldıklarını doğruladı. Şu an bir kriz ortamı olduğunu hatırlattı ve böyle bir ortamda çözüm üretilip üretilemeyeceğinin bir sorun olduğunu söyledi. Maalesef ki şu anki mevzuatta ücretli öğretmenlere ücret ödenmesine imkan veren bir düzenleme bulunmamaktadır. 

Şu anda ülkemizde sadece öğretmenler değil esnaf ve zanaatkarlar, işletmeciler, sanayiciler ve işçiler de aynı sorunu yaşamaktadır. Bu sorunlar tek bir kaynaktan temel olarak çözülecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından korona virüsle mücadele için açıklanan ekonomik paket ile önlemler öngörülmüştür.

Paket ile temel noktalar belirlenmiştir ancak ayrıntılı ve teknik çalışmalar uzmanlar tarafından yapılacaktır. Yapılacak olan bu detaylı çalışmaların yapılması sonucunda gerekli açıklamalar yapılacaktır. Bakan Selçuk da ücretli öğretmenler için ilerleyen zamanlarda peyderpey açıklama yapılacağını belirtti. Şu an için ücretli öğretmenlerin ücret sorununa bir çözüm sunulamadı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.