Ücretli Öğretmenlere %25 Artırımlı Ders Ücreti Belirlendi

Ücretli Öğretmenlere %25 Artırımlı Ders Ücreti Belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurumlara gönderilen resmi yazıda ücretli öğretmenlere %25 artırımlı ek ders ücretinin ödenemeyeceği belirtildi.

Mahkeme Kararları Gerekçe Gösterildi

Özel eğitim görmekte olan öğrencilere ücretli öğretmenler tarafından verilen derslere karşılık olarak artırımlı ek ders ücreti verilip verilemeyeceği konusu gündeme geldi. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta olanlara bu ücretler artırımlı olarak ödenmektedir. Ancak ücretli öğretmenlerde böylesi bir durum söz konusu değildir.

Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı da bir görüş yazısı yayınladı. Görüşe göre ücretli öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödenmesi mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı da bu görüşe katıldı ve ilave olarak 3 mahkeme kararını da gerekçe gösterdi.

Bakanlık ayrıca mahkeme kararlarının şahsi olduğunu da açıkladı. Dolayısıyla bir kişi hakkında verilen mahkeme kararının diğer kişiler hakkında bağlayıcı olmayacağına dikkat çekildi. Mahkeme kararı kesinleşmedikçe böylesi bir durum söz konusu olmayacaktır. Fakat buna rağmen 3 mahkeme kararında da Bakanlık ile aynı doğrultuda karar verildiğine dikkat çekildi. 

Ücretli öğretmenlerin asgari ücretten dahi düşük bir ücret aldıkları bir durumda ek ders ücretlerinin de artırımsız olarak ödenmesi durumu daha da vahimleştirmektedir. Uzun zaman önce ücretlerin iyileştirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı’ndan bir açıklama gelmiş olsa da bu konuda herhangi bir adım maalesef ki atılamamıştır. Konu hakkında yaşanan gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.