Üniversiteler Açılmayınca Kiralar Çakıldı

Üniversiteler Açılmayınca Kiralar Çakıldı

Üniversitelerin bir süredir uzaktan eğitimle devam etmesi ve güz döneminde de uzaktan eğitim kararın alınması ile bazı illerde kira fiyatlarında büyük düşüş yaşandı.

Okulların ve üniversitelerin corona virüs nedeniyle 7 aydır yüz yüze eğitime kapalı olması ve üniversiteler için güz döneminde de uzaktan eğitime devam edileceğinin açıklanması bazı şehirlerde ekonomik olarak büyük sıkıntılara yol açtığı görülüyor. Özellikle ekonomilerinde üniversite öğrencilerinin önemli payı bulunan bazı üniversite şehirleri bu durumda son derece olumsuz etkileniyor.

Bunun en somut örnekleri ise o şehirlerde ki kira fiyatlarında yaşanan düşüşler oluyor. Öğrencilerin talepleri ile birlikte kira fiyatlarının yüksek olduğu pek çok şehirde öğrencilerin şehirde bulunmaması ve kiralık ev sayısının oldukça artması ile birlikte fiyatların oldukça düştüğü görülüyor.

En Çok Etkilenen İl Eskişehir Oldu

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi, bu yılki eğitim, öğretim güz döneminin uzaktan eğitimle yapılmasına karar verilmişti. Bu sebeple farklı şehirlerde yaşayan ve Eskişehir'de üniversite eğitimi alan öğrenciler evlerini boşalttığı görülüyor. Birçoğu evlerindeki eşyaları ikinci el alım- satım yapan dükkânlara satarak kentten ayrılmaları ile şehirde büyük bir kiralık daire kaosu yaşanıyor.

Şehirde normalde 1200 TL ortalamada olan kiralık ev fiyatlarının 800 TL’ye kadar düştüğü ifade ediliyor. Eğer bu sürecin uzaması durumunda kira fiyatlarının 600 TL’ye kadar düşebileceği ön görülüyor. Birçok ev sahibi ev evlerinin kiraya veremedikleri gibi hem de aidat, apartman masrafları ve ısınma gideri gibi zorunlu giderleri de bu süreçte ceplerinden ödemek zorunda kalıyor.

Yarı Kira Alanlar Var

Öğrencilerin evleri boşalmasını engellemek isteyen bazı ev sahipleri ise üniversitelerin uzaktan eğitime devam ettiği süre boyunca kiracılarından yarı kira aldıkları belirtiliyor. Özelikle kış aylarının yaklaştığı şu günlerde aidat ve ısınma gideri gibi zorunlu masraflarını zor durumda bıraktığı ev sahipleri öğrencilerin evi boşaltması yerine bu zorunlu masrafları okulların tekrara yüz yüze eğitime açılana kadar karşılamalarını talep ediyor. Buna rağmen şehirde kiralık ev sayısının oldukça arttığı ve sürecin uzaması durumunda ev sahiplerinin oldukça mağdur olabilecekleri ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.