Vaka Artışları Eğitimcileri Endişelendiriyor

Vaka Artışları Eğitimcileri Endişelendiriyor

Okullarda 21 Eylül tarihinde yüz yüze eğitimin başlaması için hummalı çalışmalar sürerken artan vaka sayılar bir kez daha süreci tehlikeye sokuyor.

Okullar 31 Ağustos tarihinde online eğitim ile açılıyor. Daha sonra ise kademeli olarak 21 Eylül tarihinde okulların yüz yüze açılması planlanıyor. Bu noktada 21 Eylül tarihinde anaokulları, 1 ve ikinci sınıflarla birlikte meslek liselerinde staj çalışmalarının başlaması planlanıyor. Daha sonra ise sınava girecek sınıfların açılması 3 hafta sonrada genel bir açılım planlanıyor. Fakat ülkemizde dün açıklanan rakamlar ile birlikte vaka sayısının 1500’ü geçmesi ile birlikte okulların 21 Eylül tarihinde açılmasının zora girebileceği ifade ediliyor.

Vaka Sayısı 2 bini Geçerse Tekrar Bir Erteleme Gelebilir

Eğitim camiasında konuşulan bir iddia ise hem öğrenci hem de velileri tedirgin ediyor. Buna göre vaka sayısı artış hızı bu şekilde devam ederse ve 2 bin sayısını geçerse okulların açılmasının tekrar ertelenebileceği ifade ediliyor. Özellikle ABD’de okulların açıldığı bazı bölgelerde vaka sayısının artması ve okulların tekrar tatil edilmesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuyu ciddi anlamda düşünmeye başladığı ifade ediliyor.

Okullarda hijyen ve sosyal mesafe anlamında önlemlerin alınmasına rağmen okulların fiziki yapısı ve öğrenci sayısı göz önüne alındığında kurallara uymanın oldukça zor olacağı ifade ediliyor. Eğer okul kaynaklı tekrar bir vaka artışı yaşanırsa vaka sayısının çok hızlı artabileceğinden ve ikinci dalgayı tetikleyeceğinden endişe duyuluyor.

2021 Yılı Mart Ayında Başlayacak Tek Dönem Seçeneği

Vaka sayılarının bu senli artmaya devam etmesi ve ikinci dalganın başlaması durumunda ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mart ayında başlayacak ve 5 ay sürecek tek dönemlik bir eğitim öğretim dönemi uygulamasına geçileceği iddia ediliyor. Böyle bir durumda ise yaz tatili süresinin kısa tutulacağı ve Cumartesi günleri de eğitim yapılarak tek dönemde gerekli eğitim ve öğretimin bitirilmesi planlanıyor. Okulların 21 Eylül tarihinde açılıp açılmayacağı ise 7 Eylül tarihine kadar vakaların seyri sonrasında Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve MEB arasında yapılacak toplantı ile belli olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.