Veliler Özel Okul Ücretlerinin İadesini İsteyebilir Mi?

Veliler Özel Okul Ücretlerinin İadesini İsteyebilir Mi?

Özel okullarda da eğitime ara verilmesinin ardından veliler ödedikleri fazla ücretlerin kendilerine iade edilmesini talep ediyor.

Hukuken Mümkün Mü?

Eğitime ara verilmesinin ardından özel okul ücretlerinin iade edilip edilemeyeceği konusunda farklı görüşler ortaya atıldı. Hukukçular ücretin kısmi olarak iade edilmesi gerektiğini ifade ederken özel okul sahipleri iade yapılması durumunda zor bir duruma gireceklerini kaydediyor. 

Hukukçular okul ücretleri içerisinde yemek ve servis gibi kalemlerin de var olduğunu ifade ediyor. Eğitime verilen ara sürecinde öğrenciler bu imkandan faydalanamadıkları için ücret ödemelerine de gerek yoktur. Bu kalemlerin mutlak surette iade edilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan eğitim uzaktan da olsa devam etmektedir. Ayrıca öğretmenlere kısa çalışma ödeneği kapsamında ücret desteği de devlet tarafından verilmektedir. Dolayısıyla özel okulların masraf kalemleri azalmaktadır. Bu konuda da kısmi bir geri ödeme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ödemenin aylık bazda değerlendirilerek geri ödenmesi şarttır.

Veliler ücret iadeleri için özel okullara başvuru yapmalıdır. Okul yönetimi olumlu yanıt verirse ücret iadesi sağlanacaktır. Eğer ücret iadesine olumsuz yanıt verilirse bu durumda dava açılması gerekmektedir. Mahkeme tarafından verilecek olan karar ile ücret iadesi sağlanacaktır. Okul yönetiminin bu mahkeme kararına uyması zorunludur. Aksi takdirde icra takibi yapılması mümkündür. Fakat bu süreçte kurumları da yıpratmamak adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ara bir formül bulunması söz konusu olabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.