Yabancı Öğrenciler Eğitim İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor

Yabancı Öğrenciler Eğitim İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor
Yabancı Öğrenciler Eğitim İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En Çok Sağlık Bilimlerine Yöneliyorlar

Ülkemizdeki öğrenciler Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş yerlerde eğitim almayı tercih ediyor. Suriyeli ve Afrikalı gençler ise kendi ülkelerinden daha gelişmiş olarak gördükleri Türkiye’de eğitim almayı tercih ediyor. Gelişmemiş ülkelerden gelen öğrenci sayısının her geçen gün artmasıyla ülkemizdeki yabancı öğrenci sayısı da artıyor. Özellikle son yıllarda çok sayıda Suriyelinin gelmesiyle yabancı öğrenci sayısı 154 bini geçti.

Yabancı öğrencilerin tercihi en çok Sağlık Bilimleri Fakültesinden yana oluyor. İkinci tercihler ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri oldu. Ülkemizde en çok Suriye, Türkmenistan, Nijerya, Pakistan,  Azerbaycan, Rusya, Bulgaristan ve Afganistanlı öğrenciler eğitim alıyor. Türkiye, Afrika’ya sağladığı sağlık yardımı ile o öğrencilerin takdirini kazanıyor ve burada eğitim almaya çekiyor. Rus ve Bulgarlar ise Türkiye’de eğitim ucuz olduğu için tercih ediyor. 

Ülkemizde 129 devlet ve 73 vakıf üniversitesi ile meslek yüksekokulları bulunuyor. Toplam 7 milyon 740 bin 502 öğrenci bu okullarda öğrenim görüyor. İşte bu öğrencilerin 154 bin 505’ini ise yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. En fazla yabancı öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi oldu.

Ülkemizdeki yabancı öğrenci sayısının artarak devam etmesi bekleniyor. 2023’te yabancı öğrenci sayısının 200 bine ulaşması bekleniyor.

Yabancı Öğrenciler Eğitim İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın