Yabancı Öğrenciler Eğitim İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor

Yabancı Öğrenciler Eğitim İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor

Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı 154 bine ulaştı. Çoğunlukla Afrika ülkeleri ülkemizi tercih etti.

En Çok Sağlık Bilimlerine Yöneliyorlar

Ülkemizdeki öğrenciler Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş yerlerde eğitim almayı tercih ediyor. Suriyeli ve Afrikalı gençler ise kendi ülkelerinden daha gelişmiş olarak gördükleri Türkiye’de eğitim almayı tercih ediyor. Gelişmemiş ülkelerden gelen öğrenci sayısının her geçen gün artmasıyla ülkemizdeki yabancı öğrenci sayısı da artıyor. Özellikle son yıllarda çok sayıda Suriyelinin gelmesiyle yabancı öğrenci sayısı 154 bini geçti.

Yabancı öğrencilerin tercihi en çok Sağlık Bilimleri Fakültesinden yana oluyor. İkinci tercihler ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri oldu. Ülkemizde en çok Suriye, Türkmenistan, Nijerya, Pakistan,  Azerbaycan, Rusya, Bulgaristan ve Afganistanlı öğrenciler eğitim alıyor. Türkiye, Afrika’ya sağladığı sağlık yardımı ile o öğrencilerin takdirini kazanıyor ve burada eğitim almaya çekiyor. Rus ve Bulgarlar ise Türkiye’de eğitim ucuz olduğu için tercih ediyor. 

Ülkemizde 129 devlet ve 73 vakıf üniversitesi ile meslek yüksekokulları bulunuyor. Toplam 7 milyon 740 bin 502 öğrenci bu okullarda öğrenim görüyor. İşte bu öğrencilerin 154 bin 505’ini ise yabancı uyruklu öğrenciler oluşturuyor. En fazla yabancı öğrencisi olan üniversite Anadolu Üniversitesi oldu.

Ülkemizdeki yabancı öğrenci sayısının artarak devam etmesi bekleniyor. 2023’te yabancı öğrenci sayısının 200 bine ulaşması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.