Yargıtay Ara Dinlenmeler İçin Karar Verdi

Yargıtay Ara Dinlenmeler İçin Karar Verdi

Yargıtay tarafından ara dinlenmeler hakkında verilen karar ile kaç saat çalışma sonucunda ara dinlenme yapılacağı belirlenmiştir.

Ara Dinlenme Süresi Nasıl Olmalıdır?

Bir otelde aşçıbaşı olarak çalışan kişi işten çıkarılmıştır ve mali haklarının alınması için dava açmıştır. Otel ise aşçıbaşının maliyetleri düşük tutması istenmesine rağmen, yüksek tuttuğu gerekçesi ile işten çıkarılmıştır. Yerel mahkeme davayı reddetmiştir. Fazla mesai, tatil gibi ücret alacaklarının hesaplanması konusunda tereddüt yaşanmıştır. İşçi ve işveren çalışma saatlerinde verilen ara dinlenme konusunda uyuşamamıştır. 

Ara dinlenmeler iklim, mevsim, yöredeki gelenekler ve işin niteliğine belirlenecektir. Ancak 24 saat içinde en az 12 saat kesintisiz dinlenme süresi verilmesi şarttır. 4 saat ve daha kısa süreli çalışmalar için en az 15 dakika, 4-7,5 saat çalışma için en az yarım saat ve 7,5 saatten fazla çalışmalar için en az bir saat mola verilmelidir. Günlük çalışma süresi 11 saati aşamayacaktır.

Bu yüzden 11 saate kadar olan çalışmalar için de 1 saat ara dinlenme verilmelidir. Uygulamada 11 saati aşan çalışmalar yapılmaktadır ve bu durumda 1,5 saat mola verilmesi gerekir. 
İşçiler ara dinlenme sürelerini işte çalışmak dışında her yerde ve şekilde geçirebilir. Ara çalışmaların düzenlenmesi işyeri idaresine aittir. İşçilere dinlenme süresi tanınmamışsa haftada 45 saati aşan her çalışma için zamlı ücret ödenmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.