Yargıtay Hafta Sonu Çalışması İle İlgili Önemli Bir Karara İmza Attı

Yargıtay Hafta Sonu Çalışması İle İlgili Önemli Bir Karara İmza Attı

Yargıtay Başkanlığı önüne temyiz sonucu gelen bir dosyada hafta sonu çalışma konusu ile ilgili önemli bir karara imza atıldı.

Akdi Tatil Değilse İş Günüdür

Yargıtay’ın önüne gelen bir dosyada işten çıkarılan bir işçinin alacak izinleri incelendi. Fazla mesai ve resmi tatil alacaklarının konu edindiği davada Yargıtay hafta sonu çalışılmasının nasıl değerlendirileceği konusunda emsal bir karar verdi. Bu karara göre hafta sonunun tatil olup olmayacağı konusu iş sözleşmesinde belirlenecektir. İş sözleşmesinde eğer hafta sonu akdi tatil olarak belirlenmişse bugünlerde yapılan çalışmalar fazla mesai durumuna geçecektir.

Eğer böyle bir belirleme yok ise bu durumda cumartesi günleri de mesai günü olarak kabul edilmektedir. Pazar günleri ise tatil olarak sayılır. Dolayısıyla iş sözleşmesinde böylesi bir düzenleme yok ise Yargıtay’ın belirlediği şekilde bir uygulama yapılacaktır.

Buna göre Pazar günü çalışan bir işçi bugün için fazla mesai hakkı alacaktır. Ayrıca resmi tatil günlerinde 7,5 saat çalışanlar günlük yevmiye ücretlerine ek olarak 1 gün daha yevmiye alacaklardır. Ancak 7,5 saatten fazla çalışanlar bu alacaklarına ek olarak fazla mesai ücretlerini de %50 fazla olarak alacaklardır. Ücretlerin tam olarak yatırılmaması durumunda işçi bu alacakları için dava açabilir. Dava açılması nedeniyle iş akdinin feshedilmesi gibi bir durum da söz konusu olamayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.