Yargıtay: Stajyerlerin Kazası İş Kazasına Girer

Yargıtay: Stajyerlerin Kazası İş Kazasına Girer

Yargıtay Başkanlığı, önüne gelen bir dosyada stajyer çalışanın kaza sonucu hayatını kaybetmesini iş kazası olarak değerlendirdi.

Azınlık Oy Kullanıldı

Bir işyerinde iş sözleşmesine bağlı olarak çalışanların kaza geçirmesi durumunda bu iş kazası sayılacak ve buna göre bir hüküm uygulanacaktır. Gerçekleşen bir olayda işyerinin havuzunda ölü olarak bulunan stajyerin bu kazasının iş kazası sayılıp sayılmayacağı irdelenmiş ve buna göre hangi mahkemenin bakacağı konusu tartışılmıştır. SGK bu olayı iş kazası olarak değerlendirerek kişinin ölen yakınlarına hak çıkartırken davalı işveren bunun bir iş kazası olmadığını ifade etmiştir.

Yargıtay ise yaptığı değerlendirmeler neticesinde stajyer de olsa yaşanan kazanın iş kazası olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Çoğunluk bu yönde oy kullanırken azınlık oyunda olayın bir iş kazası olmadığı değerlendirilmiştir. Gerekçe olarak ise bir yerde mesleki eğitim için çalışmakta olan çırak ve öğrencilerin kapsam dışında bırakıldığı 3308 sayılı kanun gösterildi.

Sonuç olarak Yargıtay kararı ile birlikte bu kaza bir iş kazası sayılmıştır. Dolayısıyla iş mahkemelerinde görülmesi gerektiği karara bağlanmıştır. Stajyerlerin pek çok konuda haklarının oldukça düşük olması ve ücret dahi almamaları karşısında böylesi bir karar verilmesi sevindiricidir. Hali hazırda stajyerler zorlu bir eğitim süreci geçirmektedir. Bu konuda da yasal düzenlemeler yapılması ve haklarının artırılması gereklidir. Bu sayede mesleki eğitimin kalitesi de artırılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.