Yargıtay: Vasıflı İşçi Asgari Ücretle Çalıştırılamaz

Yargıtay: Vasıflı İşçi Asgari Ücretle Çalıştırılamaz
Yargıtay: Vasıflı İşçi Asgari Ücretle Çalıştırılamaz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçi Lehine Karar

9. Hukuk Dairesi 2017/7955 E. ve 2017/20925 K. Sayılı dosyada işçilerin lehine bir karara imza atıldı. Davacı olan işçi 2006 ile 2013 yılları arasında aynı işyerinde pres operatörü olarak çalışmıştır. Haksız fesihle işten çıkarıldığı iddiası ile iş mahkemesinde dava açmıştır. Davada kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, yıllık izin ve diğer ücret alacakları istenmiştir. 

Yerel mahkeme davanın kabulüne karar vermiştir. Bilirkişi raporu ve işçilere ödenen ücret kayıtları hükme esas alınmıştır. Ancak taraflar arasında tazminat ve alacakların belirlenmesinde esas alınan ücret ihtilaf konusu olmuştur. SGK kayıtlarına göre asgari ücret ödenirken, işçi net 1.300 lira aldığını iddia etmiştir. Yerel mahkeme asgari ücret üzerinden karar vermiştir.

Davacı tarafından karar temyiz edilmiştir. Yargıtay iş kanununa göre ücretin işçi ile işveren arasında serbestçe belirleneceğini hatırlatmıştır. Ancak ihtilaf olması halinde tanık beyanları, işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarih aralığı, meslek unvanı ve fiilen işe göre emsal ücretin ne olduğu gibi kriterler gözetilmelidir.

Bu kriterleri dikkate alan Yargıtay, işçinin pres operatörü olarak aynı işyerinde 6,5 yıl çalıştığını tespit etmiştir. Uzun süreli kıdeme sahip vasıflı işçinin asgari ücretle çalışması hayatın olağan akışına uygun değildir.

Yargıtay: Vasıflı İşçi Asgari Ücretle Çalıştırılamaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın