Yargıtay: Vasıflı İşçi Asgari Ücretle Çalıştırılamaz

Yargıtay: Vasıflı İşçi Asgari Ücretle Çalıştırılamaz

Yargıtay tarafından uzun süreli kıdeme sahip olan vasıflı işçinin asgari ücret ile çalıştırılamayacağına hükmedildi.

İşçi Lehine Karar

9. Hukuk Dairesi 2017/7955 E. ve 2017/20925 K. Sayılı dosyada işçilerin lehine bir karara imza atıldı. Davacı olan işçi 2006 ile 2013 yılları arasında aynı işyerinde pres operatörü olarak çalışmıştır. Haksız fesihle işten çıkarıldığı iddiası ile iş mahkemesinde dava açmıştır. Davada kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma, yıllık izin ve diğer ücret alacakları istenmiştir. 

Yerel mahkeme davanın kabulüne karar vermiştir. Bilirkişi raporu ve işçilere ödenen ücret kayıtları hükme esas alınmıştır. Ancak taraflar arasında tazminat ve alacakların belirlenmesinde esas alınan ücret ihtilaf konusu olmuştur. SGK kayıtlarına göre asgari ücret ödenirken, işçi net 1.300 lira aldığını iddia etmiştir. Yerel mahkeme asgari ücret üzerinden karar vermiştir.

Davacı tarafından karar temyiz edilmiştir. Yargıtay iş kanununa göre ücretin işçi ile işveren arasında serbestçe belirleneceğini hatırlatmıştır. Ancak ihtilaf olması halinde tanık beyanları, işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarih aralığı, meslek unvanı ve fiilen işe göre emsal ücretin ne olduğu gibi kriterler gözetilmelidir.

Bu kriterleri dikkate alan Yargıtay, işçinin pres operatörü olarak aynı işyerinde 6,5 yıl çalıştığını tespit etmiştir. Uzun süreli kıdeme sahip vasıflı işçinin asgari ücretle çalışması hayatın olağan akışına uygun değildir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.