Yeni Ders Geçme Sisteminin Ayrıntıları Belli Oluyor

Yeni Ders Geçme Sisteminin Ayrıntıları Belli Oluyor
Yeni Ders Geçme Sisteminin Ayrıntıları Belli Oluyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ortaokul ve liselerde tekrar sınıf tekrarı uygulamasının başlayacağının açıklanmasından sonra yüzbinlerce öğrencinin bunun korku ve şaşkınlığını yaşadığı görülüyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu uygulama 2020-2021 eğitimi öğretim yılında uygulanacak. Yani bu sene için böyle bir değişiklik uygulanmayacak.

Gelecek seneden itibaren öğrencilerin artık bir üst sınıfa geçmesi ya da mezun olması için geçmiş senelere göre çok daha fazla çalışması ve emek vermesi gerekiyor. Geçmişte öğrencinin bir dersten notu ne olursa genel ortalaması 50 ve üzeri olduğunda bir üst sınıfa geçebiliyordu. Kolay dersler sayesinde öğrenciler çok sayıda zayıfları olmasına rağmen rahatlıkla sınıfı ve zayıf olan derslerini geçebiliyordu.

Her Dersten 50 Puan Kriteri

MEB tarafından yapılan çalışmalarda sona gelindi. Masada olan ve en çok kabul gören sistem ise öğrencinin bir dersin her 2 döneminden aldığı notların ortalaması 50 olduğunda o dersten geçmiş sayılacak. Öğrencinin genel not ortalamasına bakılmaksızın en fazla 3 dersten 50’nin not ortalaması olması hakkı verilecek. 3’ten fazla zayıfı olan öğrenciler her ders için kurtarma sınavlarına girecekler. Bu sınavlar sonucunda hala 3’den fazla zayıfı olan öğrenciler gelecek eğitim öğretim yılı için sınıf tekrarı yapmak zorunda olacaklar.

Yeni Ders Geçme Sisteminin Ayrıntıları Belli Oluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın