Yeni Ders Geçme Sisteminin Ayrıntıları Belli Oluyor

Yeni Ders Geçme Sisteminin Ayrıntıları Belli Oluyor

Milli Eğitim Bakanı tarafından ortaokul ve liselerde sınıf tekrarının tekrar uygulanacağı açıklamasından sonra bu uygulamanın da ayrıntıları belli oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ortaokul ve liselerde tekrar sınıf tekrarı uygulamasının başlayacağının açıklanmasından sonra yüzbinlerce öğrencinin bunun korku ve şaşkınlığını yaşadığı görülüyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu uygulama 2020-2021 eğitimi öğretim yılında uygulanacak. Yani bu sene için böyle bir değişiklik uygulanmayacak.

Gelecek seneden itibaren öğrencilerin artık bir üst sınıfa geçmesi ya da mezun olması için geçmiş senelere göre çok daha fazla çalışması ve emek vermesi gerekiyor. Geçmişte öğrencinin bir dersten notu ne olursa genel ortalaması 50 ve üzeri olduğunda bir üst sınıfa geçebiliyordu. Kolay dersler sayesinde öğrenciler çok sayıda zayıfları olmasına rağmen rahatlıkla sınıfı ve zayıf olan derslerini geçebiliyordu.

Her Dersten 50 Puan Kriteri

MEB tarafından yapılan çalışmalarda sona gelindi. Masada olan ve en çok kabul gören sistem ise öğrencinin bir dersin her 2 döneminden aldığı notların ortalaması 50 olduğunda o dersten geçmiş sayılacak. Öğrencinin genel not ortalamasına bakılmaksızın en fazla 3 dersten 50’nin not ortalaması olması hakkı verilecek. 3’ten fazla zayıfı olan öğrenciler her ders için kurtarma sınavlarına girecekler. Bu sınavlar sonucunda hala 3’den fazla zayıfı olan öğrenciler gelecek eğitim öğretim yılı için sınıf tekrarı yapmak zorunda olacaklar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.