Yerli Otomobil Tanıtıldı, Seri Üretim Ne Zaman

Yerli Otomobil Tanıtıldı, Seri Üretim Ne Zaman
Yerli Otomobil Tanıtıldı, Seri Üretim Ne Zaman
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022’de Yola Çıkacak

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili dün görücüye çıktı ve kamuoyuna tanıtıldı. Farklı segmentlerdeki SUV ve sedan iki elektrikli aracın prototipi, Gebze Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtıldı. Yerli otomobil ve özellikleri kamuoyunda çokça beğeni topladı. 

Şimdi ise yerli otomobilin üretim süreci merak ediliyor. Türkiye’nin otomotiv başkenti Bursa’da yerli otomobilin üretileceği fabrika kurulacak. Fabrika ve diğer yatırımlar için 22 milyar TL bütçe ayrılacak. Sıfırdan fabrika kurulacağı için hükümet tarafından da gerekli teşvikler verilecek. 
Yerli otomobil fabrikası için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, en az 360 milyon liralık nitelikli personel desteğinin yanı sıra faiz ve kar payı desteği sağlanacak.

Yatırım süresi 13 yıl olarak belirlenecek ve 5 model araç üretilecek. Toplamda 175 bin adet üretilecektir. 2035 yılına kadar 30 bin araç için alım garantisi verilecek. Fabrikada 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

Merak edilen konulardan bir tanesi ise yerli otomobilin yüzde 100 yerli olup olmayacağı konusunda yetkililerden gelen açıklamalar tamamen yerli olmasının bir önemi olmadığı yönünde oldu. Yurt içindeki piyasada bile kısa sürede tutunması beklenmeyen bu otomobil dünya pazarında da uzun vadede yankı bulacaktır.

Yerli Otomobil Tanıtıldı, Seri Üretim Ne Zaman

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın