Yılbaşında Çalışacak İşçilerin Hakları Neler

Yılbaşında Çalışacak İşçilerin Hakları Neler
Yılbaşında Çalışacak İşçilerin Hakları Neler
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çifte Mesai Ücreti Verilmeli

01 Ocak 2020 tarihi yani yılbaşı günü resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Resmi tatil olması nedeniyle çoğu çalışan tatil yapacak olmasına rağmen bazı çalışanlar tatil yapamayacak. İşçiler resmi tatil gününde çalışmanın zorunlu olup olmadığını, çalışılması durumunda verilmesi gereken ücretin nasıl olacağını merak ediyor. 

Bu konuda öncelikli olarak ifade etmek gerekir ki işçilerin resmi tatil günlerinde zorunlu olarak çalıştırılmaları mümkün değildir. Her yılın başında işçilerden onay alınması gerekmektedir. Bu onay alınmaz ise işçilerin zorla çalıştırılması söz konusu olamaz. Çalışmak istemeyen işçilerin sözleşmesinin feshedilmesi ise haksız fesih sayılacak ve işçi işe iade davası açabilecektir. 
Onay veren işçiler ise çalışmaları durumunda çifte mesai ücreti almaya hak kazanacaklardır.

Bu ücretin ödenmemesi işçiler için sözleşme fesih nedeni teşkil edecektir. Dolayısıyla işverenin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca geriye dönük olarak resmi tatil ücretlerinin alınması da mümkündür. Bunun için süre sınırlaması 5 yıl olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla son 5 yıl içerisinde mesai yapılan resmi tatil günlerine ait ücretlerin verilmemesi durumunda dava açarak alınması mümkün olacaktır. Yaklaşan yılbaşı öncesinde hazırlanan çalışma programlarında bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Ücretler ise bir sonraki ayın maaşına yansıtılarak yatırılacaktır.

Yılbaşında Çalışacak İşçilerin Hakları Neler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın