Yıllık İzinde İken İdari İzinli Sayılan Kamu Personeli

Yıllık İzinde İken İdari İzinli Sayılan Kamu Personeli

Kamu personelinin yıllık izin ile idari izinli sayıldığı zaman çakışırsa idari izinli günler yıllık izinden düşülür.

Yıllık İzin ile İdari İznin Çakışması

Kamu çalışanlarına 13 Mart tarihinde kovid 19 nedeniyle idari izin verilmiştir. Mart ayında yıllık izne ayrılan kamu personelleri aynı zamanda idari izinli de olmuştur. Bu durumda memur hangi izni kullanmaktadır? Yıllık iznini iptal ettirebilir mi?

İdari izin bir tatil hali değildir. Gerekli görüldüğü hallerde Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilmektedir. Kovid 19 salgını tehlikesi ile 22 Mart tarihli Resmi Gazete ile kamu kurumlarındaki çalışanlar idari izinli sayılmıştır.

Hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler ile yönetici olmayan 60 yaş üstü kamu çalışanları idari izinlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen riskli grupta olanlar (kanser hastaları, organ nakli olanlar, solunum hastaları vb.) da idari izinlidir. Okulların uzaktan eğitime geçmesi ile birlikte okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanlar da idari izinli sayılmıştır. Esnek çalışma kapsamında çalışan ve fiilen işe gelmesi gerekmeyenler de idari izinli sayılacaktır. 

Hafta Sonları Yıllık İzinden Gider

Yıllık izin sürelerine hafta içi ve hafta sonu süreleri dahildir. Eğer yıllık izne denk gelen idari izin varsa bu günler yıllık izinden düşecektir. Şu anki idari izinler de yıllık izinden düşecektir ancak hafta sonları için yıllık izin işlemeye devam edecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.