YÖK, Öğrencilere Kayıt Dondurma Hakkı Verdi

YÖK, Öğrencilere Kayıt Dondurma Hakkı Verdi

YÖK tarafından yapılan açıklama ile üniversite öğrencilerinin bahar dönemi kayıtlarını dondurabilecekleri belirtildi.

Azami Süreden Sayılmayacak

Şu anda üniversiteler bahar döneminin yüz yüze yapılmasına son verdi. Dersler uzaktan eğitim ile elektronik platformlarda yapılmaya devam ediyor. Öğrenciler dersleri buradan dinleyerek öğretmenlerinin verdiği ödevleri yaparak teslim ediyor. Bazen ise elektronik olarak sınavlara katılım sağlıyorlar. Bu şekilde bahar dönemi tamamlanacaktır. Eğer yaz aylarında salgın riski sona ererse uygulamalı dersler yüz yüze yapılacaktır.

Uzaktan eğitim konusunda bazı öğrenciler YÖK’e talepte bulundu. Bulunduğu yerde internet kullanamayan, bilgisayar ya da akıllı telefonu olmayan öğrenciler derslere katılım sağlayamamaktan şikayet etti. Bunun üzerine YÖk harekete geçti.

YÖK tarafından rektörlüklere yeni bir yazı gönderildi. Buna göre önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri isterlerse 2019-2020 yılı bahar döneminde kayıt dondurma hakkını kullanabileceklerdir. Bu dönem üniversite eğitimi için konulan azami süreden sayılmayacaktır. Yani bir üniversite öğrencisinin okulu azami 7 yılda bitirmesi gerekiyorsa, bu dönem sayılmayacağı için 7,5 yıl yani 15 dönemde bitirmesi mümkün olacaktır.

Başvuru yapan öğrencilerin durumu üniversite yönetim kurulu tarafından değerlendirilecektir. Tez danışmanlarının görüşü alındıktan sonra nihai karar verilebilecektir.

Ayrıca tez teslim, yeterlilik ve savunma sınavlarının teslim tarihleri de uzatılacaktır. İsterlerse elektronik ortamda bu sınavları yapma imkanı da sağlanacaktır. Yani bu süreçte seçim hakkı öğrencilere bırakılmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.