YÖK Üniversitelere Yazı Gönderdi

YÖK Üniversitelere Yazı Gönderdi

50/d’li Araştırma Görevlileri İsterlerse Yükseköğrenim Gördükleri Yere Kadrolarını Geçici Olarak Aldırabilir.

50/d kapsamında araştırma görevlisi olarak kadrosunun bulunduğu yerden başka bir yükseköğretim kurumunda yüksek öğrenim görenlere seçim hakkı tanınmıştır. 

Yükseköğretim Kurulu tarafında 50-d statüsünde atanan araştırma görevlilerinin durumu hakkında üniversitelere yazı gönderildi. ÖYP ve Öncelikli Alanlar kapsamında atanan araştırma görevlileri için bir seçimlik hak tanındı. Kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunda yüksek öğrenim gören ya da aynı il sınırı içindeki diğer bir yükseköğretim kurumunda yüksek öğrenim gören araştırma görevlilerinin durumunda bir değişiklik olmayacaktır. 

Ancak kadrosunun bulunduğu il ile yüksek öğrenim gören il farklı olan araştırma görevlileri için seçimlik bir hak tanındı. İsterlerse kadrolarının 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca lisansüstü eğitim gördükleri devlet yükseköğretim kurumlarına tahsis edilmesini isteyebilirler.

Ancak geçici bir kadro tahsisi olacaktır. Geçici kadro tahsisi için mutlaka araştırma görevlisinin bu durumu istemesi gerekir. Üniversiteler ise bu durumu yanlış anlayarak yukarıdaki durumu sağlayan araştırma görevlilerinin geçici kadro tahsisini yapmaktadır.

YÖK tarafından gönderilen yazıya göre geçici kadro tahsisi bir zorunluluk değildir. Araştırma görevlisinin bizzat istemesi halinde yapılacaktır. Bu konu araştırma görevlilerinin isteğine bırakılmıştır. Eğer böyle bir talep yoksa üniversite kendiliğinden kadro tahsisi yapmamalıdır.

Uygulamadaki yanlışlıkları düzeltmek isteyen YÖK, yeniden yazı göndererek durumu açıklamıştır. Kararın tamamıyla araştırma görevlilerine bırakıldığı hatırlatıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.