YÖK’ten PDR Mezunları İçin Önemli Karar

YÖK’ten PDR Mezunları İçin Önemli Karar
YÖK’ten PDR Mezunları İçin Önemli Karar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tedavi Yapamayacaklar

Yükseköğretim Yürütme Kurulu geçtiğimiz günlerde Psikoloji mezunu olanlar hakkında son derece önemli bir karara imza atmıştı. Bu kararda psikoloji mezunlarının sağlık bilimi lisansiyeri sayılamayacakları ifade edilmişti. Ancak sonrasında açılan davalar sonucu mahkemeler tarafından verilen kararlarda YÖK’ün bu kararı iptal edilmişti. Son duruma göre psikoloji mezunları sağlık bilimi lisansiyeri olabileceklerdir. 

Yeni bir karar ise PDR mezunları için alındı. Bu karara göre psikolojik rehberlik ve danışmanlık bölümü mezunu olanlar sağlık bilimi lisansiyeri olabilecektir. Ancak tedavi merkezi açamayacaklardır. Bu karar ile birlikte PDR mezunlarının lisansiyer olabilmeleri için ilave bir belge almalarına da gerek kalmayacaktır. 

Ülkemizde psikoloji bölümü mezunlarının terapi yapabilmeleri için yüksek lisans eğitimi almaları gerekmektedir. Yüksek lisans yapmamış psikoloji mezunlarının böyle bir yetkisi yoktur.

İlaç dahi yazılması mümkün değildir. Bu nedenle psikoloji mezunlarının yetkileri oldukça sınırlıdır. Ancak bu konuda doktorlar ile psikoloji mezunları arasında bir çekişme olduğu da gözlemlenmektedir. Dünyadaki örneklere bakıldığında ise psikoloji mezunlarının daha çok inisiyatif aldıkları gözlemlenmektedir. Ancak ülkemizde psikoloji mezunlarının işlevi sınırlı tutulmaktadır. Gelecek yıllar içerisinde bu konuda bir iyileştirme yapılması söz konusu olabilir. Bunun için eğitim müfredatında da değişimler yapılması gereklidir.

YÖK’ten PDR Mezunları İçin Önemli Karar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın