YÖK’ten PDR Mezunları İçin Önemli Karar

YÖK’ten PDR Mezunları İçin Önemli Karar

Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olan kimselerin sağlık bilimi lisansiyeri olabilmeleri hakkında önemli bir karar verdi.

Tedavi Yapamayacaklar

Yükseköğretim Yürütme Kurulu geçtiğimiz günlerde Psikoloji mezunu olanlar hakkında son derece önemli bir karara imza atmıştı. Bu kararda psikoloji mezunlarının sağlık bilimi lisansiyeri sayılamayacakları ifade edilmişti. Ancak sonrasında açılan davalar sonucu mahkemeler tarafından verilen kararlarda YÖK’ün bu kararı iptal edilmişti. Son duruma göre psikoloji mezunları sağlık bilimi lisansiyeri olabileceklerdir. 

Yeni bir karar ise PDR mezunları için alındı. Bu karara göre psikolojik rehberlik ve danışmanlık bölümü mezunu olanlar sağlık bilimi lisansiyeri olabilecektir. Ancak tedavi merkezi açamayacaklardır. Bu karar ile birlikte PDR mezunlarının lisansiyer olabilmeleri için ilave bir belge almalarına da gerek kalmayacaktır. 

Ülkemizde psikoloji bölümü mezunlarının terapi yapabilmeleri için yüksek lisans eğitimi almaları gerekmektedir. Yüksek lisans yapmamış psikoloji mezunlarının böyle bir yetkisi yoktur.

İlaç dahi yazılması mümkün değildir. Bu nedenle psikoloji mezunlarının yetkileri oldukça sınırlıdır. Ancak bu konuda doktorlar ile psikoloji mezunları arasında bir çekişme olduğu da gözlemlenmektedir. Dünyadaki örneklere bakıldığında ise psikoloji mezunlarının daha çok inisiyatif aldıkları gözlemlenmektedir. Ancak ülkemizde psikoloji mezunlarının işlevi sınırlı tutulmaktadır. Gelecek yıllar içerisinde bu konuda bir iyileştirme yapılması söz konusu olabilir. Bunun için eğitim müfredatında da değişimler yapılması gereklidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.