11 Milyon Yıllık ‘Ölüm meleği’ Kanada’da Ortaya Çıktı

11 Milyon Yıllık 'Ölüm meleği' Kanada’da Ortaya Çıktı
11 Milyon Yıllık 'Ölüm meleği' Kanada’da Ortaya Çıktı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dinozorlar Birden Yok Oldu

Kanada’da fosiller üzerine çalışma yapan bir grup bilim insanı, yeni bir dinozor türü keşfetti. Tam 11 milyon yıllık dinozor fosilinin ismi Ölüm Meleği oldu.  Dr. Jared Voris’e göre bu ismin verilmesinin önemli bir nedeni bulunuyor.

Voris, bugün üzerinde yaşadığımız dünyada yaşayan dinozorların üzücü bir şekilde sonunun geldiğini ve bugün sadece geriye fosillerinin kaldığını belirtti. Ölüm Meleği de bu fosillerden biri olarak kayıtlara geçti.

Ölüm Meleği Denmesinin Bir Nedeni Var

Yeni fosil üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, Ölüm Meleği fosilinin bugüne kadar hiçbir dinazora ait olmadığını fark etti.  Calgary Üniversitesi’nden Dr. Jared Voris ve ekibinin bu ismi vermesinde bir neden var. Öncelikle fiziksel yapısı diğer dinozorlara benzemiyor. 

Dr. Jared Voris’in açıklamalarına göre Reaper of Death, bugüne kadar bulunan diğer tyrannosaurlardan kalça yapısı bakımından farklılık gösteriyor. Ölüm meleği, kalça kısmındaki farklılık sayesinde buradan itibaren 2,4 metre yükseğe ulaşabiliyor. Ortaya çıkan bir diğer ilginç bilgi ise ölüm meleği Kanada’daki tyrannosaur türü dinozorlar arasında en eskisi.

Bu da onu 50 yıldır görülmeyen bir fosil olarak özel kılıyor. Tyrannosaur türü dinozorlar Jura Devri’nin sonları ile Kretase Devri’nin sonları arasında yaşamış bir tür olarak biliniyor.

11 Milyon Yıllık ‘Ölüm meleği’ Kanada’da Ortaya Çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın