14 Aralık’tan Önce Emekli Olanlar 2020’deki Katsayıları

14 Aralık’tan Önce Emekli Olanlar 2020’deki Katsayıları

14 Aralık tarihinden sonra emekli olanların katsayılardan yararlanma durumu nasıl olur? Emekli maaşı ve ikramiyesi nasıl etkilenir?

Emekli İkramiyesi Farkı Nedir?

Emeklilik talebinde bulunan kişilerin emeklilik dilekçesi onaylandığı anda emekli olmuş sayılırlar. Emekliliği 14 Aralık tarihine kadar onaylanan kişiler 2020 yılındaki katsayılardan bazı yönlerde yararlanabilir. Emekli aylığı konusunda katsayılar uygulanacaktır. Çünkü memurlar aylıklarını peşin olarak alırlar. Örneğin bu 15 Kasım’da alınan maaş ile 14 Aralık’a kadar hizmet etmek gerekir. İşte memur 1 Aralık’ta emekli olmak isterse emekliliği 14 Aralık’ta onaylanacaktır. 

İkramiye için emekliler ek fark alamayacaktır. İkramiyelerde bu farkı sadece 4 grup personel alabilecektir.

Öğretmen olan memurların emeklilik işlemleri için takvim bellidir. Her sene Haziran ve Temmuz aylarında memurların emeklilik işlemleri yapılmaktadır. Bu takvim dışında emeklilik talebi olması halinde maaş hesabına göre emeklilik onaylanacaktır. 14 Aralık tarihine kadar emekli olanlar Ocak 2020’deki memur maaş katsayılarındaki artıştan faydalanacaktır. Yani bu tarihten önce emekli olmak emekli aylığı açısından bir farklılığa neden olmaz. 

İkramiye konusuna gelindiğinde ise 2020 yılındaki artışlardan yararlanmak mümkün olmayacaktır. Yalnızca 4 grup personel için katsayılardaki değişiklik uygulanacaktır. Bu personellere ise sadece 2020 yılının ilk 3 ayındaki katsayı artışı uygulanacaktır. Görüldüğü üzere katsayılardaki artıştan her memur yararlanmayacaktır. Bu nedenle emekliliği kısa bir süre ertelemekte fayda vardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.