Diş Eti Bakterisi Bakın Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor?

Diş Eti Bakterisi Bakın Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor?
Diş Eti Bakterisi Bakın Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diş Eti İltihaplarını Atlamayın

Ağız ve diş sağlığı denilince akla ilk olarak diş çürükleri gelir ancak diş eti hastalıkları da oldukça ciddidir. Tıbbi malzeme geliştiren ve üreten ABD merkezli Cortexyme şirketi diş eti bakterilerinin hayati organlarda iltihaplanmaya sebep olduğunu söyledi. çünkü bakterilerin aynısına Alzheimer hastalarını beyninde de rastlanmıştır. Artritik eklemlerde, aterosklerotik plaklarda, şeker hastalarının pankrealarında da bu bakteri bulunmuştur. Ayrıca baş, boyun ve sindirim organlarında yayılan tümörlerde de bu bakterilere rastlandı. 

Bu keşiflerden sonra porphyromonas gingivalis bakterilerinin hastalıkları tetikleme ihtimali düşünülmüştür. Fareler üzerinde yapılan deneyler bu bakteriyi daha iyi tanımayı sağladı. Bakteri taşımayan farelere bulaştırıldığı zaman ilk olarak diş etlerine yerleşmiştir. Sonrasında ise şeker hastalığı, romatoid artrit, ateroskleroz, karaciğer yağlanması ve Alzheimer görüldüğü tespit edildi. Porphyromonas gingivalis bakterilerinin kan hücrelerine yerleşerek vücutta dolaştığı ve hastalıklara sebep olduğu belirlendi.

Bu bakterileri antibiyotiklerle yok etmek mümkün değildir. Yeni doğanlarda bu bakteri mevcut değildir ve genellikle ergenlik döneminde oluşmaya başlar. Bu yüzden enfeksiyonu önleyecek olan bir aşı ile bu bakteriden kurtulmanın yolları arandı. Avustralya’nın Melbourne Üniversitesi’nde geliştirilen aşı fareler üzerinde test edildi. Aşının insanlar üzerinde denenmesi ile bakteriden kurtulmak mümkündür.

Diş Eti Bakterisi Bakın Hangi Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın