2008 Yılından Sonra İşe Girenler Ne Zaman Emekli Olacak?

2008 Yılından Sonra İşe Girenler Ne Zaman Emekli Olacak?

Sosyal güvenlik sisteminin son derece karmaşık olması nedeniyle sigortalılar ne zaman emekli olacaklarını tek başlarına hesaplamakta güçlük çekmektedir.

Emekliliği Hak Ediş Tarihi 

Sosyal güvenlik sistemimizde bazı kritik tarihler bulunmaktadır. Bu tarihlerden birisi de 1 Mayıs 2008 tarihidir. Bu tarihten sonra işe başlayanlar yeni hesaplama yöntemine tabi olmaktadırlar.

Bu tarihten sonra işe girenlerin 25 yıllık sigortalılık süresi, 7200 prim gününün doldurulması ve yaş şartını tamamlamaları gerekiyor. Ancak 2008 sonrasında işe girenler kademeli yaş uygulamasına tabi tutulmaktadır. 2035 yılından evvel emekliliği hak eden kadınlar 58 erkekler ise 60 yaşında emekli olabilmektedir. Ancak 2048 yılına kadar bu yaş şartı giderek artmakta ve sonunda kadınlar ve erkekler 65 yaşında emekli olmayı hak etmektedirler.

Burada 2 senede bir yaşın 1 sene arttığını ifade etmek gerekir. Örneğin 2036 yılında emekli olan bir kadın 59 yaşında emekli olacakken 2038 yılında emekli olan 60 yaşında emekli olacaktır. Bu nedenle prim gün sayısını en erken sürede dolduranlar daha avantajlıdır.

Her ne kadar prim şartı çalışanlar tarafından çok önemsenmese ve tamamlanır gözüyle bakılsa da kısa sürede tamamlanmasının önemi oldukça fazladır. Aksi takdirde emeklilik yaşı giderek daha da artacak ve emekli olarak geçirilecek süre de kısalacaktır. Çalışanların emeklilik hayalleri de ötelenmiş olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.