2018 Öncesi Göreve Başlayan Sözleşmeli Personeller Kadroya Geçebilir

2018 Öncesi Göreve Başlayan Sözleşmeli Personeller Kadroya Geçebilir

Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen karara göre Temmuz 2018 öncesi göreve başlayan sözleşmeli diyanet personeli 3+1 düzenlemesinden yararlanabilecektir.

4+2 Yerine 3+1 Uygulanmalıdır

Sözleşmeli imam olarak görev yapan bir diyanet personeli bulunduğu yere kadrolu olarak atamasının yapılmasını istemiştir. Ancak kurum henüz kadrolu olmadığı gerekçesi ile bu talebi reddetmiştir. İmam ise 4+2 düzenlemesinin 3+1’e düşürülmesinden kendilerinin de yararlanması gerektiği iddiası ile yerel mahkemeye dava açmıştır. Bu kapsamda tayin hakkının kullandırılmasını istemiştir. İdare mahkemesi davayı kabul etmiştir.

Söz konusu karar Bölge İdare Mahkemesi tarafından onaylanırsa diğer personeller için de emsal teşkil edecektir. 

Gerekçeli Karar

Yerel mahkeme anayasal bir hak olan eşitlik ilkesine dikkat çekmiş, idarenin de tüm personellerine eşit davranması gerektiğini belirtmiştir. DMK’da liyakat hükümlerine atıfta bulunulmuştur. 

9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile sözleşmeli personellere geçiş imkanı tanınmıştır. Davalı idare, davacının 2015 yılında sözleşmeli olarak atandığı için bu düzenleme kapsamında olmadığını savunmuştur. Ancak yerel mahkeme sözleşmeli personele kadro imkanı veren düzenlemenin bir ayrım yapılmaksızın tüm sözleşmeli personelleri kapsadığını belirtmiştir. Bu nedenle tarih ayrımı olmaksızın Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki tüm sözleşmeli personeller 3 yıllık fiili hizmetleri sonunda kadro hakkı kazanacaktır. Kadroya geçmeyi isteyebilir ve 1 yıl daha geçince kadrolu olarak tayin hakkı istenebilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.