2019 Yılında Liselerdeki Devamsızlık Oranları Düştü

2019 Yılında Liselerdeki Devamsızlık Oranları Düştü

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan faaliyet raporuna göre liselerdeki devamsızlık oranı bir önceki yıla göre düşüş gösterdi.

Saha Ziyaretleri Yapılıyor

Liselerdeki devamsızlık oranlarının ciddi boyutlara ulaşmasının ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı saha ziyaretleri yapmaya başladı. Hem eğiticiler hem de veliler bilinçlendirildi. Yapılan bu çalışmalar semeresini de verdi. Böylelikle liselerde devamsızlık oranı %34’ten %25,14 seviyelerine indi. İmam hatip liselerinde ise bu oran %36 seviyesinden %29,79 seviyelerine geriledi. 

Ortaokul ve ilkokullardaki 20 gün ve üzeri devamsızlık oranlarında ise büyük bir değişim gözlemlenmedi. Ortaokuldaki devamsızlık oranı %9,98 seviyesinden %9,90 seviyelerine geriledi. İlkokullarda ise bu oran artış gösterdi ve 5,67’den 6,91 seviyesine çıktı.

Okul dışı alternatiflere yönelme ve devamsızlık oranlarının artması nedeniyle saha çalışmaları yapan Milli Eğitim Bakanlığı bu kapsamda bir rapor hazırladı. Öğrencilerin neden devamsızlık yaptığını kapsamlı bir şekilde araştıran Bakanlık buna çözümler geliştirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl azaltılan devamsızlık oranlarının bu yıl daha da çok düşürülmesi planlanıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri devamsızlık oranının en yüksek olduğu illeri belirleyerek bu illere yönelik bir çalışma da başlattı. Bu illerin il milli eğitim müdürleri, okul müdürleri ve idarecileri ile bir araya gelindi ve bu soruna çare arandı. Geliştirilen çözüm yöntemi ile kısa bir süre içerisinde devamsızlık oranlarının daha da düşürülmesi amaçlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.