2020’de Memur Emeklisinin Alt Sınır

2020’de Memur Emeklisinin Alt Sınır
2020’de Memur Emeklisinin Alt Sınır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Olacak?

2020 yılında emekli olan memurların alacakları en düşük maaş 2.558 lira 71 kuruş olarak belirlenmiştir. Ek gösterge gibi hesaplamalarla elde edilen emekli maaşı eğer bu tutarın altında ise yine de emekli maaşı 2.558 lira üzerinden ödenecektir.

Ancak ifade etmek gerekir ki dul ve yetim aylıkları bu tutardan daha düşük meblağlara denk gelmektedir. Fakat hesaplanan ilk tutar en düşük bu miktarda olacaktır. Örnek olarak verecek olursak 3 veya daha fazla dul yetim mevcutsa bu durumda maaşın tamamı paylaşılacaktır. Bu durumda dul kalan eşe maaşın yarısı ödenecekken diğer paydaşlar %25 oranında pay alacaktır.

Eğer dul yetim sayısı 2 ise bu durumda maaşın %90’ı pay edilecektir. Bu da yaklaşık olarak 2.300 liraya tekabül etmektedir. Eğer dul ve yetim 1 kişi ise bu durumda tutar %80 oranında hesaplanacaktır. Bu da 2.046 liraya tekabül edecektir. Emekli maaşı daha yüksek olan kimseler için bu tutarlar daha yüksek hesaplanacaktır. Fakat bu tutarlardan daha düşük bir miktarda bir emekli aylığı veya dul yetim aylığı bağlanması söz konusu olamayacaktır. Böylesi bir durumda derhal ilgili birimlerle iletişime geçilmeli ve düzeltilmesi istenilmelidir.

2020’de Memur Emeklisinin Alt Sınır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın