2020’de Memur Emeklisinin Alt Sınır

2020’de Memur Emeklisinin Alt Sınır

Memurların emekli olduktan sonra alacakları en düşük maaş yapılan özel hesaplamalar sonrasında netlik kazanmaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Olacak?

2020 yılında emekli olan memurların alacakları en düşük maaş 2.558 lira 71 kuruş olarak belirlenmiştir. Ek gösterge gibi hesaplamalarla elde edilen emekli maaşı eğer bu tutarın altında ise yine de emekli maaşı 2.558 lira üzerinden ödenecektir.

Ancak ifade etmek gerekir ki dul ve yetim aylıkları bu tutardan daha düşük meblağlara denk gelmektedir. Fakat hesaplanan ilk tutar en düşük bu miktarda olacaktır. Örnek olarak verecek olursak 3 veya daha fazla dul yetim mevcutsa bu durumda maaşın tamamı paylaşılacaktır. Bu durumda dul kalan eşe maaşın yarısı ödenecekken diğer paydaşlar %25 oranında pay alacaktır.

Eğer dul yetim sayısı 2 ise bu durumda maaşın %90’ı pay edilecektir. Bu da yaklaşık olarak 2.300 liraya tekabül etmektedir. Eğer dul ve yetim 1 kişi ise bu durumda tutar %80 oranında hesaplanacaktır. Bu da 2.046 liraya tekabül edecektir. Emekli maaşı daha yüksek olan kimseler için bu tutarlar daha yüksek hesaplanacaktır. Fakat bu tutarlardan daha düşük bir miktarda bir emekli aylığı veya dul yetim aylığı bağlanması söz konusu olamayacaktır. Böylesi bir durumda derhal ilgili birimlerle iletişime geçilmeli ve düzeltilmesi istenilmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.