İYEP Kapsamında Okutulan Dersler Ek Ders Ücreti Hesabı

İYEP Kapsamında Okutulan Dersler Ek Ders Ücreti Hesabı

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) ve evde eğitim kapsamında okutulan dersler, ek ders ücreti hesabında nasıl dikkate alınacaktır?

Ek Ders İçin Dahil Edilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 11.11.2019 tarih ve 22270621 sayılı yazısı ile öğretmenlerin İYEP ve evde eğitim dersleri değerlendirilmiştir. MEB’e sorulan soru karşılığında bu cevap yazısı yayımlanmıştır.

MEB bünyesindeki yönetici ve öğretmenlerin ek derslerini düzenleyen kararda; her derecedeki yaygın ve örgün eğitim kurumunda görev yapan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlere hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmektedir. Fiilen okutulan her 10 saat ders için 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak haftalık ödenecek hazırlık ve planlama görevi karşılığındaki ek ders ücreti 3 saati geçmeyecektir.

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) ve evde eğitim kapsamında öğretmenler görev yapmaktadır. Haftalık ders saatleri dışında hayata geçirilen bu dersler, hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretlerinin hesabında dikkate alınacaktır. yine de haftada 3 saatlik ek ders ücretini geçemeyecektir. Ancak fiilen okutulmayan ders dışı eğitim çalışmaları bu ek ders ücretinin hesabına dahil edilmeyecektir.

MEB’in yayınladığı görüş yazısında görülmektedir ki ek ders ücretlerinin hesabında asıl olan derslerin fiilen okutuluyor olmasıdır. Fiilen okutulan dersler için yasada öngörüldüğü şekilde ek ders ücretine hak kazanılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.