25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik
25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İddialar Doğru mu?

Çalışmayan ev hanımlarının emekli olması için sevindirici bir haber dolaşıyor. Evliliklerinde en az 25 yılı dolan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi için meclise kanun teklifi sunulduğu şeklinde haberler yapılıyor.

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunmuştur. Hane geliri düşük olan, prim ödeyerek emekli olma imkanı olmayan ev kadınları için emeklilik hayaldir. İşte kanun teklifi ile bu kesimin de emekli olması hedeflenmiştir. Bu durumdaki ev hanımları evliliklerinde 25 yılı doldurmaları halinde yaşlılık aylığı alabilecektir. 

Bu kapsamda emekli aylığı almak isteyen ev hanımları şu 3 şartı sağlamalıdır: SGK’dan herhangi bir aylık almamalı, evlilik süresi en az 25 yıl olmalıdır, SGK’da belirli bir süre sigortalı kaydı olmalıdır. Bu şartları sağlayan kişiler belirli bir tutarı peşin ödeyecek ve emekli olduğunda cüzi bir aylık alabilecektir.

İddialar Yalanlandı

Yukarıda yer alan kanun teklifi iddiaları sosyal güvenlik uzmanları tarafından yalanlandı. Henüz emeklilik hakkını elde eden EYT’liler için bile çalışma yapılmamışken ev hanımlarına emeklilik hakkı tanımak hayaldir. Böyle bir kanun teklifinin gerçekçi olmadığı ve iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilmiştir.

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın