25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik

25 Yıl Evli Kalan Ev Hanımlarına Emeklilik

Son dönemlerde 25 yıllık evli kalan ev hanımları için emeklilik hakkı tanıyacak kanun teklifi verildiği iddia edilmektedir.

İddialar Doğru mu?

Çalışmayan ev hanımlarının emekli olması için sevindirici bir haber dolaşıyor. Evliliklerinde en az 25 yılı dolan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi için meclise kanun teklifi sunulduğu şeklinde haberler yapılıyor.

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunmuştur. Hane geliri düşük olan, prim ödeyerek emekli olma imkanı olmayan ev kadınları için emeklilik hayaldir. İşte kanun teklifi ile bu kesimin de emekli olması hedeflenmiştir. Bu durumdaki ev hanımları evliliklerinde 25 yılı doldurmaları halinde yaşlılık aylığı alabilecektir. 

Bu kapsamda emekli aylığı almak isteyen ev hanımları şu 3 şartı sağlamalıdır: SGK’dan herhangi bir aylık almamalı, evlilik süresi en az 25 yıl olmalıdır, SGK’da belirli bir süre sigortalı kaydı olmalıdır. Bu şartları sağlayan kişiler belirli bir tutarı peşin ödeyecek ve emekli olduğunda cüzi bir aylık alabilecektir.

İddialar Yalanlandı

Yukarıda yer alan kanun teklifi iddiaları sosyal güvenlik uzmanları tarafından yalanlandı. Henüz emeklilik hakkını elde eden EYT’liler için bile çalışma yapılmamışken ev hanımlarına emeklilik hakkı tanımak hayaldir. Böyle bir kanun teklifinin gerçekçi olmadığı ve iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.