3 Üniversitede Korona Aşısı Testleri Yapılıyor

3 Üniversitede Korona Aşısı Testleri Yapılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 3 üniversitede üretilen korona aşısı testlerinin hayvanlar üzerinde denenme aşamasına geldiğini açıkladı.

Yerli Test Kitleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank korona virüs için ülkemizde yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu. Şu anda ülkemizde 13 firma tarafından kovid 19 test kiti üretiliyor. Bu testler ülkemizde yapıldığı gibi dünyanın pek çok yerine de gönderiliyor. Bu firmaların çoğu Teknopark’ta faaliyet göstermektedir.

TÜBİTAK ise bir hızlı tanı kiti üzerinde çalışıyor ve Haziran ayı gibi ilk prototipin ortaya çıkması planlanıyor. Eğer başarılı olursa dünyanın da ilgileneceği yaratıcı bir ürün olacaktır. 

Korona Virüs Aşı Denemeleri

Korona virüs vakaları henüz ülkemizde görülmüyorken TÜBİTAK koordinasyonunda ilaç ve aşı çalışmaları planlanmıştı. Virüsün ülkemize gelmesiyle çalışmalar hız kazandı. Şu anda bakanlık tarafından 17 proje desteklenmektedir. Bu projelerden 8’i aşı üzerine iken, 9’u ise ilaç geliştirmek içindir.

Bakan Varank bir gelişmeyi de ilk kez kamuoyu ile paylaştı. 3 üniversitenin ürettiği aşıların hayvanlar üzerinde test aşamasına geldiğini açıkladı. Hatta bir üniversitede bu testler başladı. Ancak sonuçlar henüz bilinmiyor. Eğer testler hayvanlarda başarılı olursa bir sonraki aşama insanlar üzerinde denenmesi olacaktır. Bu aşamada da başarılı olan aşı için gerekli izinler alınarak seri üretim yapılacaktır. Aşılardan biri başarılı olursa 2021’de kullanılmaya başlanabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.