30 Şehidin Mezarı 108 Yıl Sonra Bulundu

30 Şehidin Mezarı 108 Yıl Sonra Bulundu

Balkan Savaşı’nda şehit olan 86. Alayın 30 askerinin mezarı 30 yıl sonra yapılan kazılarda bulundu.

5’inin Kimliği Tespit Edildi

İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında 30 askerin mezarına ulaşıldı. Şehitlik Müzesi projesi kapsamında yapılan kazılarla yeni mezarlar bulundu. İçinde yatanların ise kıyafetleri ile gömüldüğü ve Osmanlı mühürleri taşıdıkları görüldü. 30 şehitten 5’inin kimliği tespit edildi. Şehitlerin kuşaklarından ise yemek tabakları ile kaşıkları çıktı. 

Askerler Ne Zaman Şehit Edilmişti?

1912’de yapılan Balkan Savaşına katılan Osmanlı askerlerinden çok sayıda şehit verilmişti. Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ’a karşı yapılan savaşta düşman Çatalca’ya kadar ilerledi. Burada mücadele eden askerlerimiz ise 86. Alayın Alanya’dan gelen askerleriydi.

17 Kasım 1912 gecesi Bulgar askerlerinin yoğun saldırısı sonucunda Çatalca’da 657 şehit verildi. Şehitlerden bir kısmının mezarı belli olsa da bir kısmı halen bilinmiyordu. İşte İstanbul Valiliğinin Balkan Şehitliği Müzesi kurulması kararı üzerine bulunmayan mezarlar da aranmaya başlandı.

1 yıl önce başlayan kazılarda Alaiye Şehitlik anıtının olduğu bölgede şehit mezarlarına ulaşıldı. 30 mezara ulaşıldı ve 16’sının toplu mezara gömüldüğü görüldü. Diğer mezarlarda ise tekil olarak askerler yatıyordu.

Kazılar sırasında ayrıca o döneme ait çok sayıda askeri mühimmat ve kişisel eşyaya da rastlandı. Şehitler şehitlikteki mezarların nakledilecek ve bulunan eşyalar da müzelerde sergilenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.