Corona Aşısını Danimarka Buldu

Corona Aşısını Danimarka Buldu
Corona Aşısını Danimarka Buldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Anders Fomsggraard’ın yaptığı açıklamada enfekte hücreleri yok eden bir aşının geliştirildiği duyuruldu. 

Danimarka’da vizon ve köpeklerde Koronavirüse rastlanması dikkat çekmiş, aşının geliştirilmesi çabaları hız kazanmıştı. Bu haberin sonrasında birçok çiftlikte salgını önlemek için çalışmalar başlamış, çiftlik sahibi olan ailelere de Covid 9 testleri uygulanmıştı. Ülkede ölüm oranları çok azaldığı için tedbirler konusunda birçok ülkeye örnek olmuş, aşı çalışmalarında ise çok iyi destek görmüştü. 

Hücre Bağışıklığı Artıyor

Hücre bağışıklığının artmasını sağlayan aşı için çalışan SSI Enstitüsü, önemli bir yol aldıklarını söyledi. CoVAXIX adı verilen aşının farelerde başarılı sonuçlar ortaya çıkardığını söyleyen bilim insanları, çok güvenli sonuçlar aldılar. Bir çeşit DNA kullanılarak oluşturulan aşı yakında gönüllü deneklere denenecek. 

Tıp dünyasının her bir gelişmeyi dört gözle beklediği bu günlerden sonra kış ayları başlarken salgının yeni bir boyuta ulaşmasından korkuluyor. Her gün dünya genelinde birçok insanın yaşamını yitirmeye devam ettiği salgında, normal sosyal hayata dönüş tedbirlerle birçok ülkede başlamıştı. 

Çin İzinsiz Aşı Uygulamıştı

Aşı geliştirme yarışına birçok uygulama dışı çalışmayla katılan Çin de geçtiğiiz günlerde insan üzerinde test yapılması için izin verilmeyen bir aşıyı bazı çalışanlara uygulamıştı. Skandala neden olan Korona aşısı 30 özel gönüllünün yardım etmek için aşı yaptırmak istediğinin savunulmasıyla dikkat çekmişti. Fedakarlık ruhundan bahseden şirketin çalışanları bu konuda kendi rızalarının olduğunu iddia etmişti. 

Orduda Denenecek

CanSino ve Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının ise ordu çalışanları tarafından denenmesine onay verildi. Orduya uygulanacak olan aşı umut verici olurken, her 20 aşıdan 8’inin Çin’de geliştirildiği de dikkat çekti. 

Birçok aşı denemesi üç aşamadan geçiyor. Önce az sayıdaki gönüllüye uygulanan aşıların güvenliği araştırılıyor. Sonrasında denek sayısı 100’ün üzerine çıkıyor. Son aşamada ise   Koronavirüs aşısı  hastalara uygulanıyor. Bu süreçte birçok güvenilirlik testi yapılıyor ve aşı servis ediliyor.

Corona Aşısını Danimarka Buldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın