500 İlaç Piyasada Bulunamıyor

500 İlaç Piyasada Bulunamıyor

Parkinson hastalığı olmak üzere birçok beyinsel hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların piyasada bulunmadığı ve bazı firmaların bu ilaçları bilerek piyasadan çektiği iddia ediliyor.

Ülkemizde son dönemde ilaç firmalarının hasta sağlığını hiçe saydığı uygulamaların oldukça arttığı görülüyor. Ocak ayında birçok ilaç firması yapılacak zamlar dolayısıyla depolarda olmasına rağmen birçok ilacı eczanelere vermemiş ve hastalar birçok ilacı ya bulamamış ya da onlarca eczane dolaştıktan sonra anca bulabilmişti.

O dönemde yaşananlarda sonra pek çok firma hakkında araştırma yapılsa da herhangi bir ceza haberi gelmemişti. Şimdilerde ise İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı eczanelerde başta Parkinson hastaları olmak üzere birçok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların bulunamadığı ve bu durumunda hastalar için büyük bir hayati risk taşıdığını iddia ediyor.

Parkinson Hastaları Zor Durumda

Sinemet, Mysoline, Leponex, Clonex gibi hastaların tedavisi için kritik öneme sahip ilaçlarla birlikte, 500 kalem ilacın eczanelerde bulunmadığı, bu ilaçların muadillerinin ise hasta üzerinde aynı etkiyi gösterememesi sebebiyle hastaların durumları giderek kötüleştiği belirtiliyor. Ülkemizde 150 bin civarında Parkinson hastası bulunduğu göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığının biran önce harekete geçerek bu ilaçların temin edilmesini sağlaması talep ediliyor.

Ayrıca bazı ilaç firmalarının bu ilaçları bilerek piyasaya sürmediği iddialarının da bakanlık tarafından ivedilikle incelenmesi talep ediliyor. Sağlık Bakanlığı son dönemde yaşanan ilaç sıkıntıları sebebiyle ilaç firmaları hakkında soruşturma başlatmayı planlıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.