6 Saatten Az Uyuyanlar Risk Altında

6 Saatten Az Uyuyanlar Risk Altında

İdeal uyku saati günde 7 saattir ve daha az uyuyanlar kalp hastalıkları açısından daha büyük risk taşıyor.

Az Uyumak Sağlık İçin Riskli

Doç. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu uyku ve sağlık arasındaki ilişki hakkında açıklamalarda bulundu. Sağlıklı bir bireyin günde en az 7 saat uyuması gerektiğini belirtti. 6 saatten daha az uyuyanlarda ise kalp ritim bozukluğu riski artıyor. 

Pittsburgh Üniversitesi’nde Pittsburgh Medical Center’da 1999-2015 tarihleri arasında 31 bin kişi 16 yıl süreyle incelenmiştir. Denekler uyku bozukluğu çekmeyen, düzenli uyuyan insanlardan seçilmiştir. Uyku saati açısından incelemeler yapılmış ve günde 6 saatten az uyuyanların kalp ritim hastalığı riskinin yüzde 1,7 arttığı tespit edilmiş. Ayrıca ani ölümler, kalp krizleri, felç gibi hayati hastalıklar uyku süresi az olanlarda daha sık görülüyor. Yani az uyuyanlar hem hastalıklara hem de erken ölüm riskine açık oluyor.

Gece uykusu uyumasına rağmen gün içinde halen uykusu gelen kişiler için bu uyku yeterli gelmemiştir. Örneğin masa başında çalışırken, araba yolculuğu yaparken, yemeklerden sonra uyku gelmesi yeteri kadar uyunmadığını gösterir. Bu yüzden uyku düzeni yeniden ayarlanmalıdır.

Uyku süresi kadar kalitesi de önemlidir. Verimli uyku saatleri olan saat 00.00 ile 07.00 arasında uyunan 7 saatlik uyku iyi gelecektir. Ancak gece deliksiz uyuyamayanlar uyku süresini biraz daha arttırmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.