6 Saatten Az Uyuyanlar Risk Altında

6 Saatten Az Uyuyanlar Risk Altında
6 Saatten Az Uyuyanlar Risk Altında
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Az Uyumak Sağlık İçin Riskli

Doç. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu uyku ve sağlık arasındaki ilişki hakkında açıklamalarda bulundu. Sağlıklı bir bireyin günde en az 7 saat uyuması gerektiğini belirtti. 6 saatten daha az uyuyanlarda ise kalp ritim bozukluğu riski artıyor. 

Pittsburgh Üniversitesi’nde Pittsburgh Medical Center’da 1999-2015 tarihleri arasında 31 bin kişi 16 yıl süreyle incelenmiştir. Denekler uyku bozukluğu çekmeyen, düzenli uyuyan insanlardan seçilmiştir. Uyku saati açısından incelemeler yapılmış ve günde 6 saatten az uyuyanların kalp ritim hastalığı riskinin yüzde 1,7 arttığı tespit edilmiş. Ayrıca ani ölümler, kalp krizleri, felç gibi hayati hastalıklar uyku süresi az olanlarda daha sık görülüyor. Yani az uyuyanlar hem hastalıklara hem de erken ölüm riskine açık oluyor.

Gece uykusu uyumasına rağmen gün içinde halen uykusu gelen kişiler için bu uyku yeterli gelmemiştir. Örneğin masa başında çalışırken, araba yolculuğu yaparken, yemeklerden sonra uyku gelmesi yeteri kadar uyunmadığını gösterir. Bu yüzden uyku düzeni yeniden ayarlanmalıdır.

Uyku süresi kadar kalitesi de önemlidir. Verimli uyku saatleri olan saat 00.00 ile 07.00 arasında uyunan 7 saatlik uyku iyi gelecektir. Ancak gece deliksiz uyuyamayanlar uyku süresini biraz daha arttırmalıdır.

6 Saatten Az Uyuyanlar Risk Altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın