Asgari Ücrete Yüzde 15 Oranında Zam Yapıldı

Asgari Ücrete Yüzde 15 Oranında Zam Yapıldı
Asgari Ücrete Yüzde 15 Oranında Zam Yapıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enflasyonun Çok Üzerinde

Milyonlarca asgari ücretli çalışan asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyordu. Beklenen haber ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Selçuk, oyçokluğu ile alınan kararla asgari ücrete %15 oranında zam yapıldığını açıkladı. Böylelikle asgari ücret 2020 liradan 2324 liraya yükselmiş oldu. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle uygulamaya konulacak olan yeni tarifeden istifade edecek çalışanlar ilk zamlı maaşlarını Şubat ayı itibariyle alacaklardır.

Yapılan zam ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk enflasyon oranının çok üzerinde zam yapıldığını aktardı. Bu sayede Asgari ücretli çalışanların alım güçleri de yükselmiş olacak. Bakan Selçuk’un açıklamalarından birisi de asgari ücret tutarının Avrupa’ya kıyasla daha iyi durumda olduğu idi.

Asgari ücrette işverenlere verilen destek ise 75 lira tutarında kaldı. Bu da işverenlerin yükünün 2020 yılında daha da fazla artması anlamına gelmektedir. Brüt asgari ücret tutarı ise 2900 liranın üzerine çıkmış durumdadır. Bunlarla birlikte yeni yılda zamların da gelmesi beklenmektedir. Dolayısıyla maaşa enflasyonun üzerinde bir zam yapılması alım gücünün daha da çok düşmesinin önünde bir engel teşkil edecektir. Asgari ücret ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın jest yaparız ifadesinin karşılığı ise halen daha merak ediliyor.

Asgari Ücrete Yüzde 15 Oranında Zam Yapıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın