Asgari Ücrete Yüzde 15 Oranında Zam Yapıldı

Asgari Ücrete Yüzde 15 Oranında Zam Yapıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret için %15 oranında zam yapıldığını aktardı.

Enflasyonun Çok Üzerinde

Milyonlarca asgari ücretli çalışan asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyordu. Beklenen haber ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Selçuk, oyçokluğu ile alınan kararla asgari ücrete %15 oranında zam yapıldığını açıkladı. Böylelikle asgari ücret 2020 liradan 2324 liraya yükselmiş oldu. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle uygulamaya konulacak olan yeni tarifeden istifade edecek çalışanlar ilk zamlı maaşlarını Şubat ayı itibariyle alacaklardır.

Yapılan zam ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk enflasyon oranının çok üzerinde zam yapıldığını aktardı. Bu sayede Asgari ücretli çalışanların alım güçleri de yükselmiş olacak. Bakan Selçuk'un açıklamalarından birisi de asgari ücret tutarının Avrupa'ya kıyasla daha iyi durumda olduğu idi.

Asgari ücrette işverenlere verilen destek ise 75 lira tutarında kaldı. Bu da işverenlerin yükünün 2020 yılında daha da fazla artması anlamına gelmektedir. Brüt asgari ücret tutarı ise 2900 liranın üzerine çıkmış durumdadır. Bunlarla birlikte yeni yılda zamların da gelmesi beklenmektedir. Dolayısıyla maaşa enflasyonun üzerinde bir zam yapılması alım gücünün daha da çok düşmesinin önünde bir engel teşkil edecektir. Asgari ücret ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın jest yaparız ifadesinin karşılığı ise halen daha merak ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.