65 Yaş İle 20 Yaş İçin Şehirler Arası Seyahat Nasıl Olacak Belli Oldu

65 Yaş İle 20 Yaş İçin Şehirler Arası Seyahat Nasıl Olacak Belli Oldu

Kontrollü normalleşme süreci başladı. Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren yeni kurallar ve gelişmelerle ilgili olarak bu haberimizde 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı için şehirlerarası seyahat kuralları nasıl olacak?

Kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşlarla 20 yaş altı gençlerin merak ettiği konular arasından şehirler arası seyahatın nasıl olacağını oldu. Bu kapsamsa İçişleri Bakanlığı açıklama yaparak 65 yaş ve 20 yaşla ilgili merak edilenleri cevapları.

Şehirlerarası Seyahat

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bilindiği üzere sokağa çıkma kısıtlaması devam etmektedir. Özellikle Pazar günü kısıtlama devam ediyor. Peki seyahatlar bu şehirlerde nasıl olacak?

Güzergahta çok yüksek ve yüksek risk grubu olan iler varsa

Seyahat yapılacak güzergahta çıkış ve varış noktasında yüksek veya çok yüksek risk grubundaki iller varsa 65 yaş ve 20 yaşla ilgili husus şu şekildedir:

65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerle çocuklar seyahat izin belgeleri ile ilgili genelge kapsamında belirlenen izinler dahilinde gerekli işleme tabi olacaklar. Genelge kapsamında “seyahat izin belgesi” çıkartılması gerekecek.

Güzergahta orta ve düşük risk grubu olan iler varsa

65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerle çocuklar çıkış ve varış güzergahlarında sadece düşük ve orta risk grubu iller varsa “seyahat izin belgesi” şartı olmaksızın seyahat edebileceklerdir.

Öte yandan 20 yaş altı çocuklar ve gençlerle ilgili olarak yanlarında veli veya vasisi bulunması halinde risk grubu ayrımı olmaksızın izne tabi olmadan, “seyahat izin belgesi” gerekmeksizin şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Şehir içi toplu taşıma

Şehir içi toplu taşıma kısıtlaması çok yüksek ve yüksek risk grubundaki iller için devam ederken orta ve düşük risk grubu olan illerde 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar şehir içi ulaşım araçlarını kullanabileceklerdir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.