7 Milyon Emekli Asgari Ücretten Düşük Maaş Alıyor

7 Milyon Emekli Asgari Ücretten Düşük Maaş Alıyor

CHP’nin Kütahya Milletvekili olarak Meclis’te yer alan Ali Fazıl Kasap, 6,8 milyon emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığını ifade etti.

11 Milyon Yoksulluk Sınırının Altında 

Asgari ücrete yapılacak zam hali hazırda tartışılıyorken emekliler hakkında bir açıklama da CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap’tan geldi. Kasap, ülkemizdeki emeklilerin 6,8 milyonunun asgari ücretten daha düşük maaş aldığını ifade etti. Toplam 11 milyon kişinin de yoksulluk sınırının altında yaşamlarını devam ettirdiğini açıkladı. Kasap, emeklilerin aldıkları bu maaşlarla geçinemediklerini ifade etti. 

Emekliler aldıkları maaşlarla geçinemedikleri için çalışmak durumunda kalmaktadır. Bu da işsizliği tetiklemektedir. Zira işsizlik rakamları %14’lerin üzerine çıkmış durumdadır. Ayrıca kayıt dışı çalışanların oranları da bu nedenle her geçen gün daha da çok artmaktadır. 

Kasap’ın değindiği konulardan birisi de engelli çalışanların istihdamı oldu. kasap, sadece %40 engelli raporu olan kimselerin istihdam edildiğini bu orandan daha düşük bir oranda engelli olanların hiçbir işveren tarafından istihdam edilmediğini belirtti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu soruna biran evvel çözüm getirmesi gerektiği Kasap tarafından ifade edildi.

Ayrıca kamuda ve özel sektörde engelli istihdam kontenjanına riayet edilmediği yönünde de eleştiriler gelmektedir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımız iş bulmakta hayli zorluk yaşamaktadır. Yasalarımızda bu durum kurala bağlanmış olsa da uygulamada eksiklikler görülmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.