Açık Öğretimdeki Öğrenci Sayısı Örgün Eğitimdekinin 2 Katı

Açık Öğretimdeki Öğrenci Sayısı Örgün Eğitimdekinin 2 Katı

Ülkemizde açık öğretim fakültelerinde eğitim gören 4 milyon öğrenci, örgün eğitimdekilerin iki katını oluşturuyor.

Açık Öğretime Talep Artıyor

Örgün eğitime devam edemeyen öğrenciler açık öğretim ile eğitim hayatına devam etmektedir. Özellikle son yıllarda açık öğretime olan oldukça arttı. Son 5 yılda bu öğrencilerin sayısı oldukça arttı ve 4 milyona dayandı. YÖK verilerine göre 3 milyon 880 bin 931 öğrenci açık öğretimde okuyor. Örgün eğitimde ise 2 milyon 647 bin 86 öğrenci eğitim alıyor. 

Pek çok öğrenci açık öğretime kayıt olsa da çoğu kayıt pasiftir. Eğitimine devam etmeyen öğrencilerin kaydı belirli süre sonra silinmektedir. Açık öğretimdeki öğrencilerin yüzde 70’i çalışmaktadır.

Neden Tercih Ediliyor?

Bu artışın en önemli sebebi sınavsız ikinci üniversite okuma şansının verilmesi oldu. Halen yükseköğretimde okuyan öğrenciler aynı zamanda açık öğretimde de okuyabiliyor. Açıktan okumanın maliyeti örgün eğitime göre düşük olduğu için de tercih edilmektedir. Örgün eğitimde kariyer hedefi yüksek olan bölümleri tercih edemeyen öğrenciler tercihini açık öğretimden yana kullanıyor. Böylece hem çalışıp hem de eğitimlerine devam edebiliyorlar. Mezun olsalar da işsiz kalacak olan öğrenciler örgün yerine açıktan eğitimi tercih ediyor.

Sadece öğrenciler ya da gençler değil ülkedeki bürokratlar bile açık öğretimde eğitim almayı talep ediyor. Kariyer planı yapan kişiler böylece kariyerlerine de devam edebiliyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.