Adalet Aramak Her Geçen Gün Daha Pahalanıyor

Adalet Aramak Her Geçen Gün Daha Pahalanıyor
Adalet Aramak Her Geçen Gün Daha Pahalanıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ücret Tarifesi Açıklandı

Türkiye Barolar Birliği avukatlık ücretlerine ilişkin asgari tarifeyi paylaştı. Asgari ücrete %15 oranında zam yapılırken avukatların alacakları asgari ücretler daha yüksek bir oranda zamlandı. Avukatlar bakacakları davalarda belirlenen bu ücret tarifesinin altında bir ücret talep edemeyeceklerdir. 02.01. 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan asgari ücret tarifesine göre avukatlık ücretleri yüzde 25 zamlandı. Böylelikle avukatlık hizmetinin kalitesinin düşmemesi amaçlanmaktadır. Ancak vatandaş açısından hak arama daha da zorlaşmaktadır.

İdare mahkemesi özelinde değerlendirecek olursak davacının davayı kaybetmesi durumunda 2019 yılında ödeyeceği vekalet ücreti 1362 lira idi. Ancak yeni tarifeye göre bu ücret 1.700 liraya yükseldi. Bu durumda davacılar avukata başvurmakta bile güçlük çekiyor. Dava dilekçelerini kendileri hazırlayarak, davalarını kendisi açabiliyor. Ancak bu durumda da yeterli hukuki bilgi birikimi olmayanlar hakkını yeterince savunamıyor. Böyle bir durumda davayı kaybetmekle kalmıyor bir de karşı taraftaki kurumun avukatına vekalet ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Davayı kazanırsa yargılama giderleri karşı tarafa kalıyor.

Vatandaş yerel mahkemelerden olumlu karar alamazsa üst mahkemelere başvuruyor. Buralara başvuru ücreti ise daha yüksek oluyor. Örneğin Danıştay’da açılacak davalarda ücret 3.000 TL ye yükseldi. İşte tüm bu faktörler vatandaşın hakkını aramasına engel olmaktadır.

Adalet Aramak Her Geçen Gün Daha Pahalanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın