Adaylık Kaldırma Sınavı Nedir? Ne Zaman Yapılacak?

Adaylık Kaldırma Sınavı Nedir? Ne Zaman Yapılacak?

Sözleşmeli veya kadrolu aday öğretmenlerin girdiği Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) 8 Aralık 2019 günü yapılacaktır.

Öğretmenler Asaletini Alacak

Aday öğretmenlerin girdiği adaylık kaldırma sınavı 8 Aralık’ta yani yarın yapılacaktır. Sınava girecek olan adaylar sınav yerlerini öğrendi ve sınav giriş belgeleri ile sınava katılacaklar. 8 Aralık 2019 Pazar Günü Saat: 14.00’te 81 il merkezinde sınav yapılacaktır. Sınav tek oturumda yapılacaktır. Sınava girecek olan adaylar saat 13.30’da sınav yerinde olmalıdır. Bu saatten sonra sınav binalarına kimse alınmayacaktır. Sınav süresi 120 dakika olacaktır.

Askerlik, doğum vb. sebeplerle aktif olarak görevde olmayan aday öğretmenler, çalışmaya başlamalarından itibaren yapılacak olan ilk sınava katılacaktır. 

Yarın yapılacak olan sınavın sonuçları en geç 15 gün içinde ilan edilecektir. 100 tam puan üzerinden en az 60 puan alan adaylar başarılı sayılacaktır. Sınav sonuçları Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından valiliklere bildirilecektir. Başarılı olan öğretmenler adaylık sürecini başarıyla tamamlayarak asil olacaktır. Sözleşmeli ya da kadrolu olan öğretmen asil olduktan sonra pozisyonunda bir değişiklik olmayacaktır.

Başarılı olamayan adaylar ise Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre aynı il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilir. Burada yeniden performans değerlendirmesi ve sınava tabi tutulurlar. Eğer sınavda ikinci kez başarısız olunursa öğretmenlik unvanı kaybedilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.