Emekli Aylığı Bağlamayan SGK Personellerine Dava Açılamayacak

Emekli Aylığı Bağlamayan SGK Personellerine Dava Açılamayacak

Resmi Gazete’de 7 Aralık tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren torba kanunda yer alan bir madde ile SGK personeline koruma zırhı getirildi.

Yargılama Sonucu Beklenilmişti

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile kamu görevinden ihraç edilen kimselerden bazıları SGK’ya emeklilik için başvuruda bulunmuştu. Emekliliği hak etmesine rağmen bu kişilerden davası devam eden kimselere emekli aylığı bağlanmamıştı. Bu konuda karar alan SGK personeline karşı çok sayıda dava açılmıştı. Bundan rahatsız olan SGK personelini korumak için ise yeni bir kanun çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan torba kanunun 52. Maddesine göre 31 Ekim 2019 tarihine kadar ihraç edilenler hakkında erteleyici kararlar alanlar için herhangi bir sorumluluk ileri sürülemeyecek. Ancak bu tarihten sonrası için yapılan başvurularda dava açılabilecek. 

Maddenin gerekçesi olarak ihraç edilen kimseler hakkında bulunan soruşturma ve kovuşturmalar gösterildi. Kimileri tarafından bu düzenleme desteklenirken kimileri de masumiyet karinesinin ihlal edildiğini beyan ederek karşı çıkmaktadır. Daha önce çıkarılan kanunlarda da OHAL dönemi ihraçlarına imza atan kimseler koruma altına alınmıştı.

Böylelikle çok sayıda ihracın ortaya çıkması söz konusu olmuştu. İhraç olan kimselerin başvuruları ise OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından incelenmeye devam ediyor. Ret alanlar için ise idare mahkemeleri yargılama yapıyor. Mahkeme kararları kurumlar tarafından da zorunlu olarak uygulanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.