Emekli Aylığı Bağlamayan SGK Personellerine Dava Açılamayacak

Emekli Aylığı Bağlamayan SGK Personellerine Dava Açılamayacak
Emekli Aylığı Bağlamayan SGK Personellerine Dava Açılamayacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yargılama Sonucu Beklenilmişti

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile kamu görevinden ihraç edilen kimselerden bazıları SGK’ya emeklilik için başvuruda bulunmuştu. Emekliliği hak etmesine rağmen bu kişilerden davası devam eden kimselere emekli aylığı bağlanmamıştı. Bu konuda karar alan SGK personeline karşı çok sayıda dava açılmıştı. Bundan rahatsız olan SGK personelini korumak için ise yeni bir kanun çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan torba kanunun 52. Maddesine göre 31 Ekim 2019 tarihine kadar ihraç edilenler hakkında erteleyici kararlar alanlar için herhangi bir sorumluluk ileri sürülemeyecek. Ancak bu tarihten sonrası için yapılan başvurularda dava açılabilecek. 

Maddenin gerekçesi olarak ihraç edilen kimseler hakkında bulunan soruşturma ve kovuşturmalar gösterildi. Kimileri tarafından bu düzenleme desteklenirken kimileri de masumiyet karinesinin ihlal edildiğini beyan ederek karşı çıkmaktadır. Daha önce çıkarılan kanunlarda da OHAL dönemi ihraçlarına imza atan kimseler koruma altına alınmıştı.

Böylelikle çok sayıda ihracın ortaya çıkması söz konusu olmuştu. İhraç olan kimselerin başvuruları ise OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından incelenmeye devam ediyor. Ret alanlar için ise idare mahkemeleri yargılama yapıyor. Mahkeme kararları kurumlar tarafından da zorunlu olarak uygulanıyor.

Emekli Aylığı Bağlamayan SGK Personellerine Dava Açılamayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın