Ak Parti’nin Sosyal Medya Teklifi Netleşti

Ak Parti’nin Sosyal Medya Teklifi Netleşti

Son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan sosyal medya denetimi ile ilgili ayrıntılar belli oldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın incelemesine sunuldu.

Ak parti tarafından sosyal medya düzenlemesi adı altında 11 maddeden oluşan yasa teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğu ifade ediliyor. Son hatları belli olan 11 maddelik ‘’sosyal medya’’ düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden yasalaşması amaçlanıyor.

Cumhur ittifakının diğer bir ortağı olan MHP’ye de gönderilen sosyal medya düzenleme teklifinin, yarın da muhalefet partilerine de gönderileceği bilgisine ulaşıldı. Bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması planlana bu düzenleme teklifi ile yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği ilk olarak yüzde 50,  yasal yükümlülükleri yerine getirmeme noktasında ısrar edilmesi durumunda daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılabilecek.

Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda yasanın en önemli maddeleri arasında yer alıyor. Fakat bu maddeden dolayı bazı sosyal medya platformlarının Türkiye’den çıkış yapabileceği iddia ediliyor. Kullanıcı verilerini Türkiye’de barındırma zorunluluğunu yerine getirmeyen sosyal medya platformlarına çok ağır cezalar verilecek. Ayrıca Yargı tarafından talep edilen erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenler platformlara çok yüklü para cezası verilebilecek.

Temsilci Bulundurma Zorunluluğu Geliyor

Teklifin diğer ön plana çıkan maddelerinden biriside; Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulundurması artık zorunlu hale geliyor. Vatandaşlar tarafından da sosyal ağ platformlarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi konusunda bu yas aile başvuru hakkı tanınıyor. Vatandaşlar tarafından yapılan başvurulara yönelik olarak belirlenen zaman dilimi içerisinde olumlu ya da olumsuz yanıt verme zorunluluğu yasal olarak getirilmiş oluyor.

Başvuruları yanıtsız bırakan ya da zamanında yanıtlamayan sosyal ağ sağlayıcılarına para cezası kesilecek.  Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla tespit edilen içerik, sosyal ağ sağlayıcıya resmi kanallarla bildirilecek. Bu bildirime rağmen yasal süre zarfında gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ platformlarına, ortaya çıkacak zararı karşılama zorunluluğu getiriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.